SALON’UN YENİ NESİL OFİS PROJESİ ECOTONE, TIME DERGİSİ’NDE YAYINLANDI.

Alper Derinboğaz’ın kurduğu ödüllü mimarlık ofisi Salon’un pandemiye dayanıklı ofis tasarımı “Ecotone” Time dergisinde yayınlandı.

Time dergisinden Eloise Barry’nin kaleme aldığı “The Future of Work” isimli makale

esnek ve sürdürülebilir çalışma alanlarıyla ilgili yepyeni yaklaşımları içeriyor ve Salon’un “Ecotone” projesine dikkat çekiyor. Barry’nin makalesinde “Ecotone”, Spotify Londra Genel Merkezi ve Birleşmiş Milletler’in Cenevre Kampüsü gibi çok önemli projelerle birlikte örnek gösteriliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta bir inovasyon merkezi olarak tasarlanan Ecotone, pandemi döneminde deneyimlenen ve öğrenilenlerle şekillendirilen son derece yenilikçi bir proje olma özelliğini taşıyor.

İnşaatı 2023'ün sonlarında tamamlanacak Ecotone projesinde ortak çalışma alanlarının açık yürüme yollarıyla nüfuz etmesi sağlanarak, Dünya Sağlık Örgütü'nün virüslerin bulaşma riskini azalttığını söylediği türde pasif bir doğal havalandırma sistemi kullanılıyor. Jeotermal ısıtma-soğutma sisteminin düşük emisyonlu olması ve yapının mağaralardaki sarkıt-dikitleri andıran sütunlarla kendi kendini taşıyabilmesi, araziye müdahale eden bir temel atma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Böylece cam panelli duvarlarla daha akışkan ve geçirgen hale gelen yapı, bina içinde çalışanlarla doğa arasındaki bağlantıyı daha da kuvvetlendiriyor.

Salon’un “Ecotone” projesi, yenilikçi ve sıra dışı çözümleriyle ülkemizin gurur duyduğu projeler arasında yer almaya uzun süre devam edecek.