İTALYA’DA AĞACIN TEPESİNDE BİSİKLET SÜRMENİN KEYFİ

Binden fazla ağacın ev sahipliği yaptığı, yayalar ve bisikletler için ağaç katına yükseltilen şaşırtıcı rota Ağaç Yolu’na hoş geldiniz.

CRA (Carlo Ratti Associati) ve kâr amacı gütmeyen GAL Terre del Po iş birliğinde hayata geçecek Ağaç Yolu, ağaçlar arasında uzanan ve sütun görevi gören paralel gövdelerin desteklediği, yerden yüksek bir bisiklet yolu… Kuzey İtalya kırsalında yer alan ve ülkenin en ünlü UNESCO Dünya Mirası alanlarından Sabbioneta’ya uzanan proje, doğa ile teknolojik unsurları buluşturuyor. İnsanlar yükseltilmiş bu platformda ağaçların tepelerinde dolaşabiliyor veya bisiklete binebiliyor.

Ağaç Yolu, Baubotanik formları kullanılarak tasarlanmış. Proje için 1000 özel ağaç dikiliyor ve büyümeleri tasarımın çok önemli ve artistik bir bileşeni oluyor. Ağaç Yolu yerden altı metre yüksekliğe çıkarak sıra dışı bir deneyim sunuyor. Ağaçların inşaatta mimari birer eleman şeklinde kullanılması, dünyanın bu alandaki en büyük uzmanlarından olan Office for Living Architecture (OLA) ile iş birliği içinde tasarlandı.

Projenin dikkat çekici yanlarından biri de yol boyunca yerleştirilen dijital sensörler… Bu sensörler, hava kalitesinden ağaçların büyümesine kadar ortamdaki her faktörü izliyor. Mindicity Urban Intelligence platformunun yapay zekası, bu doğal platform boyunca mükemmel bir denge yaratmak için kullanılıyor.