İSTANBUL MODERN “YILIN BİNASI” ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

İstanbul Modern, prestijli mimarlık platformu ArchDaily'nin kültürel mimari kategorisinde "Yılın Binası" ödülünü kazandı.

Renzo Piano Building Workshop tasarımı olan yeni müze binası, Architectural Digest'in "2024'ün Harika Eserleri" listesine seçilmesi ve National Geographic'in "Dünyanın En İyileri" sıralamasında yer almasının ardından uluslararası çapta saygın bir ödülün daha sahibi oldu.

Dünyanın önde gelen mimarlık platformlarından ArchDaily tarafından okuyucuların oylarıyla seçilen Yılın Binası Ödülleri bu yıl onbeşinci defa düzenlendi. Dünya genelinden onbeş projenin ödüle layık görüldüğü oylama sonucunda İstanbul Modern’in yeni binası da “Kültürel Yapı” kategorisinin kazananı oldu.

Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan İstanbul Modern'in yeni binası, Renzo Piano Building Workshop + Arup tarafından tasarlandı ve 4 Mayıs 2023 Perşembe günü ziyarete açıldı. Karaköy sahilindeki orijinal konumunda yer alan yapı, İstanbul Boğazı ve Haliç'in birleştiği noktada bulunuyor.

10.500 metrekarelik yeni İstanbul Modern, dinamik bir dizi geçici sergi, disiplinler arası eğitim programları, film gösterimleri ve geniş bir sanat koleksiyonu için amaca uygun olarak inşa edildi. Müzenin koleksiyonu, 1945'ten günümüze uzanan dönemi kapsamakta olup, Türkiye'nin sanatsal yaratıcılığını yansıtan uluslararası sanatçıların eserlerini içeriyor.

ArchDaily tarafından 15 kategoride verilen ödüller, aday olan projelerin barındırdığı niteliklere ve bulundukları konumdaki topluluğa nasıl yarar sağladığına göre platformun okuyucuları tarafından belirleniyor. Dünya çapındaki müzeler ile kültür-sanat kurumlarına odaklanan kültürel mimari kategorisi, o yıl inşa edilen en dikkat çekici yapılara yer veriyor.