CF MØLLER ARCHİTECTS’İN TASARLADIĞI LEGO GENEL MERKEZ BİNASI AÇILDI

Danimarka'nın Billund şehrinde Lego'nun büyük dikkat çeken genel merkez binası hizmete açıldı. Şirketin BIG (Bjarke Ingels Group) tasarımı Lego House ziyaretçi merkezi yakınındaki bu 54.000 metrekarelik çarpıcı ofis binası, 2000 Lego emekçisini keyifle ağırlıyor.

Hayal gücü, eğlence, yaratıcılık, özen, öğrenme ve kalite… CF Møller Architects, Lego’nun yeni genel merkez binasını şirketin bu temel değerlerine sadık kalarak tasarladı. Genel merkez, üç veya dört katlı sekiz farklı bloktan oluşuyor.

Lego taşlarının dev versiyonları binanın dış cephesini süslüyor. Binanın çatısında bir çift büyük tuğla şeklinde toplantı odası dikkat çekiyor. Yapıda birden fazla yeşil çatı ve mini golf sahası bile yer alıyor. Yapı bloklarının birleştiği alanlarda farklı renklerde merdivenler, Lego renklerine şık bir selam gönderiyor. Binadan çıkıntı yapan dairesel blokta ise son derece modern ve işlevsel bir kantin alanı, plana dahil oluyor.

Kampüs olarak adlandırılan bu yeni merkezde, Lego’nun “Campus Meydanı” olarak adlandırdığı büyük bir “Atriyum” da yer alıyor. Bu dört katlı Atriyum, çatı pencereleriyle aydınlatılıyor; üst katlar geniş kavisli merdivenler ve balkonlarla öne çıkıyor. Oyuncak karakterlerin resimleriyle kaplı üç büyük Lego tuğlasını çatıdan sarkıtılması, eğlenceyle mimariyi Lego imajında şık bir şekilde buluşturuyor. Diğer binaların alt katında ise People House isimli etkinlik alanları, spor salonu, otel konaklama ve bir mağazanın yer aldığı bölüm yer alıyor.

Genel merkez, Lego’nun 1930’lardan beri şirket merkezinin bulunduğu Billund’da inşa edilen bir dizi yeni geliştirmenin önemli bir ayağını oluşturuyor.