BÜYÜLEYEN MÜZE: THE FREEDOM MUSEUM

Hollanda Groesbeek’te bulunan The Freedom Museum, devasa bir paraşüt şekline sahip. Royal HaskoningDHV, Polyned ve ZJA imzasını ve elbette “Shaded Dome” teknolojisinin tüm zenginliğini mükemmel bir şekilde üzerinde taşıyor.

The Freedom Museum, bağımsızlık savaşının bitişinin önemli bir sembolü olan devasa bir paraşüt şekliyle dikkat çekiyor. Müze, ilk olarak “Shaded Dome” çatısıyla parlasa da akışkan formu ve cephesiyle Groesbeek’in dağlık peyzajının muhteşem yeşiline bakıyor ve asıl kişiliğini burada açık ediyor. Çünkü burası, en zorlayıcı hava şartlarında bile optimal bir iklim sağlayan, her yönden sürdürülebilirlik içinde tasarlanmış bir yapı. Ayrıca “Shaded Dome” teknolojisi kullanılan tüm materyalleri daha verimli hale getiriyor.

Müzenin restoranı, II. Dünya Savaşı sırasında müttefik güçlerinin Almanya’ya doğru ilerlediği vadinin nefes kesen manzarasına bakıyor. Hafif eğimli kubbe, yoldan bakanlar için düz tepenin arkasına doğru konumlanıyor. Bu sayede açık hava etkinlikleri için Kanada Askeri Mezarlığı’nın arasında geniş bir yeşil alan oluşuyor. Müzenin bu akıcı şekli ve şaşırtıcı cephesi, bağımsızlık savaşını hatırlatarak dolambaçlı yollara sahip inişli çıkışlı araziye karışıp kendini tuhaf bir şekilde gizliyor.

Müze yöneticisi Wiel Lenders, “Müzenin yenilikçi ve sıra dışı mimarisinin yanı sıra içeriğinden de çok gururluyuz. Gençler ve yetişkinler için sınırlarının ötesinde ve çoklu perspektif içeren bir savaş ve barış hikayesi, 20. yüzyıl ve günümüzdeki olaylarla bağlantı kuruyor” açıklamasını yapıyor.

Hava akımı desteklediği paraşütü anımsatan çatısı sayesinde 2400 metre karelik bu müzede kolon kullanımına gerek duyulmuyor; mekân istenildiği gibi bölünebiliyor. Ayrıca, müzedeki odalar, kafe ve sergi alanları yüksek bir masraf olmadan yeniden yapılandırılabilir özelliğe sahip. İlk fırsatta ziyaret edebilmeniz umuduyla!