BEŞİKTAŞ MEYDANI PROJESİNİN İLK ETABI AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021’de başlatılan iki aşamalı Beşiktaş Meydanı ve Çevre Düzenlemesi projesinin ilk etabı tamamlanarak hizmete açıldı. Meydanda Prof. Bülent Çınar imzalı kartal heykeli de yer alıyor.

Yıllar içinde kentsel donatı yoğunluğu, düzensizlik ve yeşil alan kaybı gibi nedenlerle işlevselliğini yitiren Beşiktaş Meydanı, İstanbul halkının denizle ilişkisini güçlendirmek ve yeşil alan oranını artırmak amacıyla düzenlenme ihtiyacı doğurmuştu. İBB tarafından hazırlanan projenin ilk etabında, Beşiktaş Meydanı olarak bilinen Beşiktaş İskelesi önü ile Beşiktaş Caddesi arasındaki alanın yoğun yaya ve araç trafiğini düzenlemeye yönelik köklü ulaşım çözümleri hayata geçirildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü Başkanı Prof. Bülent Çınar tarafından Cumhuriyetimizin 100. yılı ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 120. yılı anısına tasarlanan özel bir kartal heykeli de projenin 1. etabının tamamlanmasıyla meydandaki yerini aldı. Heykel, 100 yıllık çağdaş Türkiye'nin dinamik yapısını simgeliyor ve Prof. Bülent Çınar'ın 2,5 aylık çalışması sonucunda ortaya çıktı. Yaklaşık 400 metre 316 kalite paslanmaz çelik boru, lazer kesim teknolojisi ile kesildikten sonra 923 adet boru, lazer kaynağı ile bir araya getirildi. Toplam ağırlığı 1400 kilogram olan heykel yine meydanı kaplayan granitler ile aynı ocaktan seçilmiş 6000 kilogram ham granit bir kayaya sabitlendi.

Beşiktaş Meydanı ve Çevre Düzenlemesi projesinin ana hedefleri arasında; meydanların birbiriyle ilişkili olarak planlanması, yaya sirkülasyonunun ve yaya-taşıt ilişkisinin işlevsel olarak sağlanması, mevcut ağaçların korunması, anıtsal yapıların meydanla bütünleştirilmesi, akılda kalıcılığın sağlanması ve sosyalleşmeyi teşvik eden mekansal düzenlemeler bulunuyor. Ayrıca, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı çevresinde sanat unsurunu vurgulayan bir meydan oluşturmak da, projenin öncelikleri arasında yer alıyor. Projenin ikinci etabı halen sürüyor.