SEUL’DE KİŞİSEL BİR MİKROKOZMOS: TINY FOREST

YounghanChung Architects tarafından tasarlanan Seul'deki Tiny Forest, kişiye özel küçük bir çalışma ve dinlenme alanı yaratıyor.

Seul, Jongno-gu'da yer alan bu esnek çalışma alanı, YounghanChung Architects tarafından "gereksiz alanları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak" amacıyla tasarlandı. Tiny Forest olarak adlandırılan iki katlı bina, kendi evi dışında ayrı bir alana ihtiyaç duyan emekli bir üniversite öğretim görevlisi için inşa edildi. Hem bir çalışma alanı, hem de misafirleri ağırlamak için samimi bir ortam olarak işlev görecek yapı, ilhamını geleneksel Kore evlerinde bulunan “sarangbang” adlı mekandan alıyor. Evin bu bölümü, erkeklerin konuk kabul ettiği ve hobileri için ayırdığı bir alan olarak kullanılırmış.

Younghan Chung, "Hobi alanı veya çalışma odası olarak kullanılan mekanlar, konut içerisinde zamanla orijinal işlevlerini ve anlamını kaybetti" diyor. "Ancak, evden kaçma ve kendine ait bir mikrokozmosu deneyimleme arzusu, modern zamanlarda yaşayan hepimiz için sonsuz bir arayış... Bu bina da bu nedenle, kişiye özel küçük bir oda yaratmak için tasarlandı."

Tiny Forest, üst üste konumlandırılmış iki küpten oluşuyor. Üstteki küp hafifçe döndürülerek, binaya şık bir hareket kazandırılmış. Her iki küp de çelik bir strüktür ile destekleniyor ve beyaz renkli oluklu metal panellerle kaplanmış. Binanın her iki katı da belirli bir kullanım biçimini dikte etmemek amacıyla minimal bağlantılara ve ilişkilere sahip şekilde "tek bir mekan" olarak düşünülmüş.

Zemin kattaki çelik strüktür, açık bırakılarak beyaz renkte boyanmış. Caddeden bakıldığında, ahşap kaplamalı cephenin arkasında büyük bir pencere bulunuyor. Üst katta ahşap kaplı alan daha sıcak bir ortam yaratırken, duvar boyunca yerleşik bir masa ve kitap rafları minimal bir atmosfer yaratıyor. Kuzeybatı köşesinden açılan bir pencere, Inwangsan dağı manzarasına bakacak şekilde konumlandırılmış. Yapının arkasındaki siyah çelikten yapılmış harici spiral merdiven, iki katı birbirine bağlıyor. Bir başka merdiven ise üst katın batı tarafını sakin bir çatı bahçesine bağlıyor.