REFİK ANADOL, RİYAD'I TEKNOLOJİ VE SANATLA AYDINLATTI

Ünlü sanatçı Refik Anadol'un, Işık ve sanat festivali Noor Riyadh'a katılan çok kanallı sürükleyici enstalasyonu Machine Dreams: Space, 4 Şubat 2023'e kadar Riyad’da sergilenecek.

Işık ve sanat festivali Noor Riyadh, 3- 19 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşti. Festivalde yer alan 190'dan fazla sanat eseri ve enstalasyon, tüm şehri aydınlatarak Riyad akşamlarını göz kamaştırıcı gecelere dönüştürdü. Alana özgü kurulumlar, anıtsal kamusal sanat eserleri, geçici heykeller, sanat parkurları, sanal gerçeklik ve bina projeksiyonlarıyla dolu festival, sanatseverlere heyecan dolu, ihtişamlı anlar yaşattı. Festivalin küratörlüğünü Hervé Mikaeloff, Dorothy Di Stefano ve Jumana Ghouth üstlenirken, ışık sanatı yapan uluslararası birçok ünlü isim yerel sanatçılarla buluşmuş oldu.

Yeni Ufuklar Hayal Ediyoruz” temasıyla gerçekleşen festival, teknoloji, makine zekâsı, dijital yenilik, veri anlatıları ve yapay zeka kullanan dünyanın önde gelen sanatçılarına ev sahipliği yaptı. Festivalin en ilgi çeken sanatçılarından olan Refik Anadol, çok kanallı sürükleyici enstalasyonu Machine Dreams: Space, 4 Şubat 2023'e kadar şehrin yeni geliştirilen yaratıcı bölgelerinden olan JAX District'te, “From Spark to Spirit” başlıklı sergide sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ziyaretçiler, Riyad'ın kaydedilmiş görsel izlenimlerine dayanan, makinenin neden olduğu ortak bir rüyayı gösteren, tavandan tabana ekranlara sahip bir oda sayesinde Anadol’un eserinin içine girebiliyorlar.

Anadol, çalışmalarını oluşturmak için sosyal medya platformlarından ve dijital görüntü arşivlerinden toplanan, Riyad'ın halka açık fotoğrafları üzerinde üretken bir ağ modeli üretti. Bu çalışmada, makine öğrenimi yoluyla, şehrin veri evreni binden fazla gizli boyutta işleniyor. Anadol çalışmasıyla ilgili, “Sürükleyici bir ortamda inşa etmenin, bir makinenin zihnine adım atabileceğimiz bir ortam yarattığını” ifade ediyor.