MELEK ZEYNEP BULUT, "AÇIK YAPIT" İLE LONDRA TASARIM BİENALİ’NDE PUBLİC AWARD’I KAZANDI!

1-25 Haziran tarihleri arasında Somerset House’da gerçekleşen Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekan kurgusu olan “Açık Yapıt” adlı eseri temsil etti. Temellerini kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kuran “Açık Yapıt”, 47 ülke ve çeşitli üniversiteler arasından seçilerek, Public Award’ı kazandı.

Tasarımı sınırların ötesinde ele alan, yeni uluslararası iş birliği biçimlerini keşfeden ve multidisipliner tasarım aracılığıyla katılımı teşvik eden Londra Tasarım Bienali’nin dördüncü edisyonu; “Küresel Oyun: İş Birliklerini Yeniden Eşleme” teması altında gerçekleşti. Bienal kapsamında sergilenen Türk tasarımcı Melek Zeynep Bulut'un ironik bir anıtı simgeleyen "Açık Yapıt" adlı yerleştirmesi, 40’tan fazla sanatçının eserleri arasında halk oylamasıyla birinci seçilerek, Public Award’ı kazandı. "Public Award" ödülü, ziyaretçilerin oylarıyla belirleniyor ve tasarım dünyasının geleceğini şekillendirecek projelerin öne çıkmasına katkı sağlıyor.

Eşik, dönüşüm metaforlarının etrafında şekillenen, performatif bir mekan, tiyatral bir geçişler sergilemesi olan “Açık Yapıt”, insanlık tarihi boyunca güç, sınırları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan kavramların anlamları üzerine tartışmayı temel alıyor. Bir enstrüman gibi işleyen hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve dolaşım planı, ziyaretçiyle etkileşime geçerek yerleşimin bir parçası haline dönüştürüyor. Algı ve madde üzerinden bir sıra dışı bir deneyim sunan yerleştirme, anıtsal bir diziliş ve büyüklükte öne çıkarken; ziyaretçilerin bu deneysel mekana temas etmesi ile dokunulmazlık yerini sessellik ve esneklikliğe devrediyor.

Çalışmalarını mimarlık, heykel, psikoloji ve davranış bilimlerinin bir sentezi olarak tanımlayan Melek Zeynep Bulut, yapıtlarında soyut ve somut deneyimler, heykel-mekan, mekan-içgüdüsel deneyim analizlerine yer veriyor. Sanatçı İstanbul ve Paris'te, multidisipliner bir stüdyo olarak üretimlerini sürdürüyor.