KONUT KRİZİNE KARŞI MODÜLER YAPI SİSTEMİ

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects ve The Andes House, düşük maliyetli konutlar inşa etmek üzere yapılandırılabilen modüler bir prototip tasarladı.

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects ve Andes House tarafından geliştirilen modüler yapı prototipi, acil küresel konut krizine çözüm sunmayı amaçlıyor.

Şili’de sistemin ilk prototipi olarak inşa edilen konut, "LEGO" benzeri parçaları sayesinde, farklı bina tipolojileri tasarlayıp inşa etmeye de olanak tanıyor.

Walter Gropius ve diğer Bauhaus tasarımcılarının yeniliklerinin izinden giden prototip; geri dönüştürülmüş, kalın, katmanlı bir ahşap fiber panelden meydana geliyor. Bu panel; duvar, zemin ve tavanlar için yapı taşları oluşturmak üzere, bir kilit ve kama sistemi ile birbirine bağlanan ahşap alt modüller tarafından çerçeveleniyor. Katmanlı montaj, evin termal ve akustik konforunu sağlıyor.

Sistem, her parçanın belli bir yere ve işleve sahip olduğu çelik ve ahşap işçiliğin modüler koordinasyonuyla, fazla malzeme kullanılmadan tasarlanmış.

Paneller, 80 m2'lik bir sürdürülebilir bir ev yaratmak için 5 metreye 18 metre ölçülerinde hafif, anti-sismik, geri dönüştürülmüş bir çelik yapı içine yerleştirilmiş. Panellerin dışı, cephenin havalandırılmasını sağlayan bir buhar bariyeri ve oluklu metal plakalarla kaplanmış.

Yapının geniş saçakları ise, iç mekana temiz hava akışı sağlamak ve yoğuşma yoluyla su toplamak üzere tasarlanmış. Bu özellik, şebekeden bağımsız bir elektrik düzeni için güneş panellerine de destek sağlıyor.

Stüdyo şu anda Pontificia Universidad Católica de Chile Mimarlık Okulu ile birlikte, prototipin bir üst versiyonu üzerinde çalışıyor. Danimarkalı studio MAST da farklı bir lokasyonda, benzer bir konseptte yüzer binalar inşa etmek için, modüler bir prototip sistemi geliştiriyor.