JAPONYA’DA BİR ORMAN OKULU

Kengo Kuma and Associates, Japonya’nın Gifu bölgesinde yer alan uygulamalı ormancılık okulu projesi Morinos’a imza attı. Nagoya şehrinin kuzeyinde yer alan okul, öğrencilere ormanların ve doğal yaşamın değerini anlatan eğitim programları ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Kengo Kuma liderliğindeki mimarlık firması KKAA, projeyi ormancılık ve ağaç kullanımı, çevre eğitimi, ahşap mimari ve ahşap işçiliği alanlarında çoklu disiplinlerde uygulamalı eğitim veren bir kurum olan Gifu Orman Bilim ve Kültürü Akademisi için tasarlandı. Tasarım öğelerinin eğitim sürecine dahil edildiği projede kullanılan servi ağaçları, akademinin öğrencileri tarafından kesildi.

Yapının çarpıcı görünümlü eğimli çatısı, kesintisiz bir alanı kapsıyor. Bu geniş saçaklı çatıyı, V şeklinde bir konfigürasyonda sıralanmış, öğrencilerin kestiği 100 yaşındaki Japon servi ağaçlarından sütunlar destekliyor. Böylece yapının önünde açık bir alan yaratılmış oluyor.

Kapı pervazları ve tirizler için kullanılan sedir ağaçlarının, kabukları üzerinde bırakılmış. Bina cephesinin bir parçası olarak, yapının doğal görünümünü destekliyorlar. Bu ve bunun gibi detaylar, öğrencilerin eğitim sürecine de katkıda bulunuyor.

Bu açıdan okul, orman kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine örnek oluyor. İç cephede, Gifu bölgesinden yerel bir sıva ustası olan Syuhei Hasado’nun hayata geçirdiği, 12 katmanlı bir tören kimonosunu andıran toprak sıva uygulamalı duvar dikkat çekiyor. Proje, orman kaynaklarının dikkatli ve verimli kullanımı açısından öne çıkıyor.