İSTANBUL MODERN KARAKÖY’DEKİ YENİ BİNASINA TAŞINIYOR

Ziyaretçilerini Beyoğlu’ndaki geçici yerinde 27 Şubat’ta son kez ağırlayan İstanbul Modern’in Renzo Piano imzası taşıyan yeni binası, Karaköy’de çok yakında açılıyor.

Karaköy’e ilk yerine dönüş yapmaya hazırlanan İstanbul Modern’in yeni binası, Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano imzası taşıyor. Ünlü mimar, Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín ve Beyeler Vakfı Müzesi gibi uluslararası pek çok müze ve sanat merkezi binasını tasarlayarak büyük takdirler topladı.

Kurucu sponsor Eczacıbaşı ile ana sponsor Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortak katkısıyla inşa edilen İstanbul Modern’in yeni binası, uluslararası standartlarda bir müze olarak oldukça zengin bir bileşim sunuyor. Sergi salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, etkinlik alanları, kafe ve restoranıyla sanatseverleri etkilemeye hazırlanıyor.

Time Out editörlerinin “2022’de dünyada yapılacak 22 en iyi ve yeni şey” sıralamasında yer alan yeni bina, beklentiyi böylece daha da yükseltti. Özellikle sahildeki yürüyüş yalanıyla yeni bir çekim noktasına dönüşen Galataport’la birlikte İstanbul Modern’in bölgeye büyük bir hareket kazandıracağı öngörülüyor.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak 2004’te Karaköy’de kurulan İstanbul Modern, ülkemizin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşıyor. Kurulduğundan bu yana 8 milyon 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan müze, 850 bin çocuk ve genci de ücretsiz sanat eğitimleriyle buluşturmanın gururunu yaşıyor. İstanbul Modern, şehrin en modern ve en çok konuşulan değeri olmaya devam edecek.