GABRİEL GARCÍA MÁRQUEZ KÜTÜPHANESİ

SUMA Arquitectura’nın tasarladığı Gabriel García Márquez Kütüphanesi, yazara bir saygı duruşu niteliğinde.

Barcelona, Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'e, adını taşıyan kütüphane ile saygı duruşunda bulunuyor. Yüzyıllık Yalnızlık ve Albaya Mektup Yok gibi klasik eserleriyle tanınan Kolombiyalı yazar, 1967 ile 1975 yılları arasında neredeyse on yıl boyunca Barselona’da yaşadı. Adına inşa edilen kütüphane, tamamen Latin Amerika edebiyatına ithaf edilmiş ve Barselona’nın Sant Martí bölgesinde yer alıyor.

Kentin üçüncü büyük kütüphanesi olan bu yapı, SUMA Arquitectura tarafından tasarlandı. Üst üste dizilmiş kitaplardan esinlenen ve sokaktan biraz yüksekte kalan bir meydanda konumlanan bina, geniş açıklıklarıyla çevresiyle etkileşim halinde.

Giriş koridoru, bölgenin yaya ve kültürel aksını uzatarak, iç mekanla ilişkisini sağlıyor. 4.294 metrekare büyüklüğündeki alan, 5 kata yayılıyor ve hepsini birleştiren merkezi bir avluyla doğal ışığı binanın kalbine taşıyor. Bu büyük boşluk, aynı zamanda bir güneş bacası işlevi de görüyor. Bu tasarım şekli, özellikle sıcak ve nemli havalarda güneş ışınlarını emiyor, içerideki havayı ısıtarak yükseltiyor ve doğal bir havalandırma sağlıyor.

Ahşap ve çeliğin bir arada kullanımı, yapısal verimliliği ve mimari performansı en üst seviyeye taşıyor. Ekolojik ayak izini azaltmaya, karbon emisyonlarını ve uygulama sürelerini azaltmaya yardımcı olan bileşenler, en yüksek sürdürülebilirlik derecesi olan LEED Gold sertifikası ile ödüllendirilmiş, çekici ve samimi görünümlü ahşap bir yapıda buluşuyor.

Gabriel García Márquez Kütüphanesi, Barselona’nın çok katmanlı ve renkli kültürel dokusuna, bir zenginlik daha katıyor.