DÜNYANIN 3B BASKI TEKNİĞİYLE İNŞA EDİLEN İLK CAMİSİ SUUDİ ARABİSTAN’DA AÇILDI.

Suudi Arabistan Krallığı, 5.600 metrekarelik bir alana yayılan dünyanın ilk 3B baskılı camisine ev sahipliği yapıyor. Cidde'nin Al-Jawhara banliyösünde yer alan caminin yapımı, altı ay içinde tamamlandı.

Forsan Real Estate tarafından Guanli'nin en son 3B baskı teknolojisi kullanılarak inşa edilen cami, Suudi Arabistan’ın önde gelen iş adamlarından merhum Abdulaziz Abdullah Sharb'ın anısına yapılmış ve onun adını taşıyor. Yapımı 3B teknolojisinin sunduğu imkanlarla altı ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan cami, inşa tekniğinin yanında, tasarımıyla da ilgi çekiyor. Doğal ışıkla bütünleşerek ibadet edenlerin huzurunu artırmayı amaçlayan caminin kendine özgü minareleri, bu tasarımın en dikkat çeken öğelerinden oluyor.

Caminin açılışı Suudi Arabistan'ı bir teknoloji merkezi olarak konumlandırarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin benzer bir girişim için öngördüğü zaman çizelgesini geride bırakmış oldu. Dubai, geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın ilk 3B baskılı camisini inşa etme girişimini duyurmuştu.

Yenilikçi ve karmaşık bir teknik olarak, dünyanın 3B baskılı dini yapısının başarıyla tamamlanması, mimari ve tasarımın geleceği açısından önemli bir adım olma niteliğini taşıyor. 3B baskı teknolojisinin inşaat alanındaki sınırsız olanaklarını sergileyen proje, global çapta ilgi görüyor.