I-AM'İN TASARLADIĞI İŞ MEKAN, 2023 SBID ÖDÜLLERİ FİNALİNDE

Uluslararası Deneyim Tasarım Ajansı I-AM tarafından İş Bankası için tasarlanan “İş Mekan: Yaşamdan İlham Alan Bir Destinasyon” projesi, 2023 SBID Uluslararası Tasarım Ödülleri'nde finale kalarak, Türkiye’den kısa listeye giren tek proje oldu.

Yeni nesil bir yaşam alanı olarak tasarlanan İş Mekan, SBID Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde Perakende Tasarımı kategorisinde, dünya çapında ilham veren projelerle yarışacak. Proje; bankacılık işlemleri ile İş Bankası Grubu bünyesindeki marka ve platformları buluşturarak; günlük yaşam beklentileri doğrultusunda çalışma, sosyalleşme, farklı deneyimlerle buluşma ve alışveriş ihtiyaçlarını merkeze alan bir kurguda tasarlandı. İş Mekan'da; İş Bankası Nişantaşı Şubesi'nin yanı sıra İş Bankası Kültür Yayınları'nın bir köşesi, İş Bankası'nın online alışveriş platformu Pazarama’nın ilk fiziksel satış noktası ile Coffee Department iş birliğiyle oluşturulan kafe bulunuyor.

I-AM Kurucu Direktörlerinden Emre Kuzlu, projenin çıkış noktası olarak, firmanın 2022 trend raporlarında öne çıkan empati kavramı üzerinde durduklarını belirtti. Artan dijital kullanıma rağmen bankaların müşterileriyle kurduğu doğrudan iletişimin önemini koruduğunu, ancak bu iletişimin gerçekleştiği alanların yeniden tanımlanması gerektiğini aktaran Kuzlu, projeyi şöyle anlatıyor: “İş Mekan projesini bu bakış açısı ile ele aldık ve farklı hedef kitle ihtiyaçlarına cevap veren sürdürülebilir bir konsept tasarımını gerçekleştirdik. İş Mekan, İş Bankası'nın çatısı altında öğrencileri, girişimcileri, kamu çalışanlarını hatta aileleri bir araya getirerek topluluk oluşturacak yeni nesil bir yaşam alanı. Mekandaki kullanıcı yolculuğunun tamamlayıcı unsuru olarak tasarladığımız İş Mekan uygulaması ise dijital alışkanlıkları kuvvetli ziyaretçilerin bu mekana erişimini ve buradaki deneyimlerini zenginleştirecek.”

İngiliz ve Uluslararası İç Mimarlık Derneği SBID, profesyonel iç mimarlık endüstrisinin İngiltere'deki önde gelen akreditasyon kurumu olarak kabul ediliyor. Dünya çapında 85'ten fazla ülkenin başvuru yapabildiği SBID Uluslararası Tasarım Ödülleri ise, iç mimarlık endüstrisinde mükemmelliği ödüllendirmeyi hedefleyen en prestijli platformlar arasında yer alıyor. İç mimari, ürün tasarımı ve uygulama alanlarında geniş bir kategori yelpazesi içerisinde; küresel tasarım yeteneklerini tanımayı, ödüllendirmeyi ve kutlamayı amaçlıyor.