Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi 29 Ekim’de açıldı

İstanbul Taksim’de inşa edilen yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Cumhuriyetin ilanının 98. yıl dönümünde yeniden sanatseverlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açılan binanın temeli, 10 Şubat 2019’da atılmıştı.

Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de kültür ve sanat belleğinde iz bırakan İstanbul AKM, önceki mimarisine selam gönderen yeni yüzüyle 29 Ekim 2021 tarihinde, büyük bir heyecanla kapılarını sanatseverlere açtı. Açılışta AKM’de 13 yıl sonra Sinan Operası ile ilk konser gerçekleştirildi. Yeni AKM, ilk yapının mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu’nun imzasını taşıyor.

Yapımı 2.5 yılda tamamlanan Yeni Atatürk Kültür Merkezi’nde, eski binanın silueti ve önemli karakteristik özellikleri korundu. 5 bloktan oluşan bina, 95 bin metrekare kapalı alana sahip. Bünyesinde 2 bin 40 kişilik opera salonu, 802 kişilik tiyatro salonu, galeri, çok amaçlı salon, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müzik kayıt stüdyosu, 2 katlı bir kütüphane, Yeşilçam Sineması ve tasarım dükkanı bulunuyor.

AKM’nin en çok konuşulan ve sembolik değer taşıyan ögesi ise Taksim Meydanı’na bakan, 3 boyutlu özel tasarım seramik karolarla kaplı dev küre. Bu dev kürenin altında, 2 bin 40 kişilik opera salonu yer alıyor. Küreyi kaplayan 15 bin seramiğin her biri el işçiliğiyle üretildi. Opera salonu; fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde etmek için at nalı şeklinde inşa edildi. Dünyanın en iyi opera salonlarının standartlarına ulaşacak ses kalitesi ve reverberasyon süresine sahip salonun, 118 kişilik orkestra kapasitesi bulunuyor. Salonun tüm mimari elemanları akustik ihtiyaçlara uygun şekilde tasarlandı, zeminde ses yutucu tekstil ürünlerinden kaçınılarak, ahşap kullanıldı.

İstanbul AKM, yerleşik kurumların etkinliklerinin yanı sıra ortak ve dış yapımlara da kapılarını açıyor. Yeni AKM, kusursuz akustik özelliklere sahip salonları ve yeni etkinlik alanlarıyla yurt içi ve yurt dışından değerli sanatçı ve toplulukları misafir etmeye hazırlanıyor.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket