Yeni Nesil Ofislerin Dekorasyonunda Dikkat Edilen Noktalar

Yapılan araştırmalar doğrultusunda görülüyor ki; ofislerin fiziksel koşulları ne kadar iyi olursa çalışanların verimliliği ve mutluluğu da o kadar yüksek oluyor. Ofisler; işin verimliliğini, çalışma kalitesini değiştiriyor, çalışanın iş yerine bağlılığına, sağlığına, hatta diğer kişilerle kurduğu iş ilişkilerine bile etkilerde bulunabiliyor.

Evden daha fazla zaman geçirilen ofislerin verimliliği çalışanlar için bu kadar önemliyken ofis tasarımında dikkat edilmesi gereken temel noktalar ise şunlar;

 

Işık

Işık kalitesi; çalışanların konsantrasyonunu doğru orantıda etkiliyor. Yeni nesil ofislerde ihtiyaç olan aydınlatma doğal ve yapay olmak üzere iki ışık türü ile sağlanıyor. Özellikle yeşile önem veren ofislerin gittikçe arttığı günümüzde, doğal ışığa ofislerde yer vermek vazgeçilmez bir unsur haline gelmiş durumda; ışık ne kadar doğal olursa çalışanlar kendilerini o kadar zinde hissediyor.

Yapay ışıklarda ise, ofisin kulanım şekli göz önünde bulundurularak seçimlerinin yapılması gerekmekte. Bekleme salonları, açık ofisler, toplantı alanları gibi farklı amaçlar için tasarlanan odaların ışık seçimleri de buna özel ve ayrı yapılmalıdır.

Ofis tasarımında kullanılan renklerin ise bu aydınlatmaların seçimini etkilemesine dikkat edilmelidir. Örneğin;  koyu renk tasarlanan ofislerin aydınlatmasında aydınlatma ihtiyacı daha fazla olacaktır

Mobilyaların Seçimi

Özellikle uzun süre aynı pozisyonda kalarak çalışanlarda bir süre sonra ortaya çıkabilen fiziksel rahatsızlıklar sebebiyle doğru mobilya seçimi çok önemlidir. İnsan vücudunun yapısına uygun mobilyalar sayesinde, çalışanlar gün içerisinde rahatlıklarını korurken verimliliklerini de sürdürebilir.

Masalar ofis malzemelerinin rahat kullanımına izin verecek fonksiyonellikte olmalıdır. Uzun süre oturarak çalışanlar için tasarlanan, yüksekliği ayarlanabilen çalışma masaları sayesinde, çalışanlar istedikleri zamanda pozisyon değiştirebilmekte ve sağlıklarını koruyabilmektedir. Çalışma sandalyelerinin ise kişinin ağırlığına uygun ve tüm yönleriyle ayarlanabilir olması önemlidir.

Ofis dekorasyonunda mobilya seçimi bir kez yapılır ve ekstrem durumlar haricinde uzun süreli kullanımı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu nedenle seçilen malzemelerin kalitesi, uzun süreli kullanılabilecek dayanıklılıkta olması vazgeçilmezler arasında sayılmaktadır.

 

 

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket