YENİDEN İSTANBUL MODERN

İstanbul Modern'in, Renzo Piano imzalı, Karaköy'deki yeni müze binası ziyarete açıldı.

İstanbul Modern, Renzo Piano imzalı yeni müze binasıyla Karaköy'de kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak 2004 yılında kurulan İstanbul Modern, Beyoğlu’ndaki geçici adresinden sonra, Karaköy’deki orijinal yerine inşa edilen yeni binasıyla sanatseverlere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Yeni yapı, Boğaz'ın yanında konumlanarak Anadolu yakasını, Adaları ve Tarihi Yarımada'yı gözlemleme imkanı yaratıyor. Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan müze binası, denizin ışıltılı sularından ve yansımalarından ilham alan şeffaf zemin katıyla Tophane Parkı ve deniz kıyısı arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor.

Bina, dairesel kesitli kolonlar ve mekanik bacalarla dikkat çekici bir mimari manzara oluşturuyor. Bu yapısal öğelerin dairesel şekli, ışık ve gölge arasındaki geçişleri yumuşatarak etkileyici bir atmosfer yaratıyor.

Zemin katta bulunan kafe, mağaza, kütüphane, bilgilendirme noktaları ve eğitim atölyeleri, ana lobiyi çevreleyen mekanlar olarak tasarlanmış. Binanın ana kütlesi altındaki şeffaf cam duvarlar, heykellerin açık alanda sergileneceği alanlarla birlikte, çocuk atölyeleri için korunaklı bir ortam sağlıyor.

Lobinin merkezinde yer alan ana merdiven, müzenin kamuya açık alanlarını birbirine bağlarken, giriş katındaki 156 kişilik oditoryuma da erişim sağlıyor. Birinci katta ise fotoğraf galerisi, kısa süreli sergi salonu, çalışan ofisleri ve eğitim-etkinlik odaları yer alıyor. Güney cephesindeki restoran ise terasıyla birlikte deniz manzarasına açılıyor.

Koleksiyon ve süreli sergi salonlarını barındıran ikinci kattaki fuaye alanından yükselen merdiven, seyir terasına çıkarak, ziyaretçileri muhteşem bir manzara ile karşı karşıya bırakıyor. Yapının üzerini tamamen kaplayan su katmanı, kentin sudaki yansımasıyla denizi buluşturan benzersiz bir deneyime sahne oluyor.

Uluslararası standartlarda bir müze olarak izleyiciyi merkezine alan İstanbul Modern’in yeni binası, sergi salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, etkinlik alanları, kafe ve restoranıyla sanatseverleri ağırlamaya hazır.