UZAYDAKİ İLK OTEL 2025 YILINDA AÇILIYOR


Orbital Assembly, iki uzay istasyonu kurarak turistlerin konaklayabileceği bir otel projesini 2025 yılında hayata geçireceklerini duyurdu. İlk uzay oteli olacak Voyager Station, 280 konuğu ağırlayacak şekilde tasarlanmış ve daha sonra planlar sayının 400’e yükselmesine neden olmuş. Şirket ayrıca sadece 28 kişiyi misafir edecek Pioneer Station adlı daha küçük bir uzay istasyonu için de tasarımlar paylaştı.

Orbital Assembly CEO’su Rhonda Stevenson, uzaya yapılacak gezilerin süresinin dört gün kadar kısa veya iki hafta kadar uzun olmasının planlandığını söylüyor ve ekliyor: “Bu, misafirlerin bütçesine ve bir uzay ortamına alışma becerisine bağlı”

Hem Voyager hem de Pioneer Uzay İstasyonları, “bir kovada su döndürmek” gibi çok basit bir gösteri ile anlaşılabilecek yapay yerçekiminden yararlanıyor. Suyu içinde tutarak bir kovayı bir daire içinde döndürmekle aynı şekilde, uzay oteli de yerçekimini simüle ediyor. Space Voyager’ın web sitesindeki bilgiye göre, yapay yerçekiminin derecesi, dönme hızına bağlı olarak değişecek.

Fiziksel olarak hem Voyager hem de Pioneer Station, dev bir yüzer tekerlek gibi görünüyor. Voyager İstasyonu’nun ortasındaki kenetlenme merkezi gemileri karşılayacak ve aynı zamanda hem operasyon hem kontrol merkezi olarak hizmet verecek. Orbital Assembly Operasyon Direktörü ve Mimarı Tim Alatorre, yapay yerçekimi işlevinin, istasyonun genel düzenini ve yapısal elemanların mühendisliğini belirlediğini söylüyor. Tasarımlar yerçekimi etkisinin zayıflığı nedeniyle misafirlerin basketbol gibi daha yükseğe uçabileceği eğlence etkinliklerine de yer açıyor.

Şimdilik fiyatlar hakkında açıklama yapılmış değil ancak maliyetin yüksek olması bekleniyor. Proje ekibine göre uzay turizmi yaygınlaştıkça, maliyetler de denizde sıradan bir gemi yolculuğu yapmaya yaklaşacak.