ULUSLARARASI MİMARLIK ÖDÜLLERİ 2023 KAZANANLARI AÇIKLANDI

Uluslararası Mimarlık Ödülleri, 18. yılında yine dünya çapındaki olağanüstü mimari başarıları kutluyor. Chicago merkezli bu ödül platformu, 2023'ün dikkat çeken yeni binalarını, kentsel planlama projelerini ve peyzaj mimarisini değerlendirdi.

2004 yılından bu yana The Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Tasarım Müzesi, The European Center for Architecture Art Design and Urban Studies ve Metropolitan Arts Press iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Mimarlık Ödülleri, bu yıl 18. kez dünya çapındaki mimari başarıları ödüllendirdi. Toplam 25 kategoride verilen ödüller arasında Türkiye’den; Sağlık ve Hastane kategorisinde Acıbadem Grubu Genel Merkezi projesi, Otel ve Konaklama kategorisinde Divan Kuruçeşme projesi ve Karışık Kullanım kategorisinde Benesta Benleo Acıbadem projesi yer aldı. Bu yıl ödüller Etiyopya'dan Tokyo'ya ve New York'tan Nova Scotia'ya kadar birçok farklı lokasyona ve 48 farklı ülkeye uzanıyor.

Chicago merkezli ödüllerin açıklanması ile eş zamanlı olarak şehirde Chicago Mimarlık Bienali’nin 5. Edisyonu da gerçekleşiyor. Eylül ayında başlayan bienal için 1 Kasım’da büyük bir açılış töreni düzenlendi. CAB 5 sergileri 11 Şubat 2024 tarihine kadar açık kalacak.