TÜRKİYE MİMARLIK YILLIĞI 2021 İÇİN SEÇİLEN PROJELER BELLİ OLDU

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2021’de bu yıl 28 mimari, 15 iç mekân, 3 kentsel tasarım ve peyzaj, 2 restorasyon ve yeniden işlevlendirme projesi yer alıyor. 2021’de inşaatı tamamlanan ve yıllığa girmeye hak kazanan 48 proje, hepimizi yeniden düşünmeye sevk ediyor.

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yönettiği ve Roca’nın desteğiyle gerçekleşen Mimarlık Yıllığı, son bir yılda Türkiye’deki yerli veya yabancı tasarımcıların mimari, iç mimari, kentsel tasarım ve peyzaj alanlarında ürettiği yapılı çevreyi, tartışmaya açmayı, sergilemeyi ve belgelemeyi amaçlıyor.

Bu yıl Devrim Çimen, Enise Burcu Derinboğaz, Lale Özgenel, Emre Özer ve Ertuğ Uçar’dan oluşan bağımsız bir seçici kurulun değerlendirdiği 130 projeden sadece 48’i yıllığa girmek ve sergilenmek üzere seçildi. Yıllıkta yer alan projelerin %43’üne ev sahipliği yapan İstanbul’un payı, geçtiğimiz yıllara göre azalma gösteriyor. İstanbul’u, 9 proje ile İzmir ve 6’şar proje ile Muğla ve Ankara takip ediyor. Yıllıktaki projelerin çoğunluğunu mağazalar ve ticari projeler oluşturuyor. Bunları ofisler, sosyal tesisler, konut siteleri ve tek ev projeleri takip ediyor.

Mimarlığın yapılı çevre üzerindeki etkisi ve gücü nedir? Her yıl katlanarak artan mimari üretimin geleceğini, geçmişi üzerinden nasıl tartışabiliriz? Bir yılda mimarlık ortamında neler değişebilir? Gün geçtikçe artan, planlı veya plansız bir çevrede yükselen yapılarla öne çıkan, mesleğimizi, kentleri ve hayatlarımızı olumlu yönde biçimlendiren projeleri nasıl seçebiliriz? Kolayca cevaplanamayacak kadar tartışmaya açık bu soruları, Mimarlık Yıllığı sayesinde yeniden gündemimize alabiliriz.