TÜRKİYE MİMARLIK TARİHİNE IŞIK TUTAN YENİ BİR KİTAP

Pelin Derviş Yayın Projesi’nin ilk kitabı “Düşünme ve Görselleştirme Aracı Olarak Türkiye’de Mimari Maket – 20. Yüzyıldan Bir Kesit”, Mimarlar Derneği 1927 iş birliğiyle yayımlandı. Kitap, maketin mimarlık pratiği-eğitimi-tarihi ve arşivindeki yerine değinen metinlerin yanı sıra sekiz maket yapımcısının —Sami Pazarbaşı, Sidel Pazarbaşı, Yusuf Z. Ergüleç, Selahattin Yazıcı, Mehmet Şener, Varjan Yurtgülü, İhsan Kostak, Murat Küçük— yaşam öyküleri, profesyonel çalışmaları ve üretimlerinden oluşan bir seçkiyi kapsıyor.

Türkiye’de Mimari Maket projesinin ilk çıktısı 2017 yılında, Studio-X Istanbul’da açılan ‘Düşünme ve Görselleştirme Aracı Olarak Türkiye’de Mimari Maket’ başlıklı sergiydi. Kitap, hem çalışmanın filizlenmesine olanak veren bu sergiye hem de çalışma sürecinde işbirliği yapılan ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve SALT Araştırma ile arşiv özelinde yapılan çalışmalara ve bu bağlamdaki tartışmalara yer veriyor. 

Projeyi hayata geçiren Derviş, kitabın kapsadığı dönem içinde 20. yüzyılın ikinci yarısının ağırlıklı olmasını, ‘henüz erişebilirken bu dönemin kaynaklarını kayıt altına alma telaşı’ olarak tanımlıyor. Dolayısıyla araştırma sürecinde Şevki Pekin’in, Mustafa Aslaner’in, Cengiz Bektaş’ın destek verdiği bu yayın projesinin arkasındaki en önemli hedeflerden biri de bu. Derviş ‘kitabın bir başlangıç olarak nitelendirilmesi gerektiğinin’ altını çizerken, bu alanda çalışmalar yürüten kişilerle birlikte içeriği çoğaltma umudunu da dile getiriyor.  (kaynak: arkitera)

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket