Tasarım ve mimarlık dünyası dijital içerikler geliştirmeyi sürdürüyor

Bu yıl salgının etkisiyle planladığı şekilde gerçekleşemeyen etkinliklerin başında Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi geliyordu. Etkinliğin 2021 yılınde gerçekleşeceğinin açıklanmasının ardından, Rusya Federasyonu Pavyonunun bütün içeriğini digital olarak yayınlanacağı açıklandı. “Open!”  başlıklı sergide yer alacak içeriklerin tümü dijital platforma dönüştürülüyor.

Rusya Federasyonu Pavyonunun yürütücülüğünü üstlenen Teresa Iarocci Mavica ve küratör Ippolito Pestellini Laparelli, disiplinlerarası çalışmalar yürüten bir grup ekibi, pavyonun işlevi ve değerleri hakkında bir diyaloğa davet etti. Ardından bienalde yer alacak pavyonun içinde geçici bir ofis kurularak, sürecek olan mimari dönüşümün planlanacağı açık bir ofis kurulması planlanmıştı. Salgın dolayısıyla bienalin ertelenmesiyle birlikte planlarını buna göre uyarlayan Rusya Federasyonu Pavyonu’nun Giardini’de yer alan ve KASA architects tarafından tasarlanan fiziki renovasyonu planladığı gibi sürerken, pavyona katkı sağlayan ekiplerin projeleri dijital ortama uyarlanıyor.

 Çevrimiçi bu platform, birkaç ay boyunca yayınlanacak podcast’lerden, video röportajlarından, konferanslardan, filmlerden, bir video oyunu ve canlı müzik performansından oluşuyor. Pavyonun yürütücüsü Mavica, “Pandeminin kültürel kurumların ve etkinliklerin çerçevesini radikal bir şekilde yeniden ele alınması konusunda bir farkındalık yarattığını ve etkinliklerin odağını asıl önemli olana çevirmek zorunda olduğunu” belirtiyor. Küratör Pestellini Laparelli ise, pavyon kapsamındaki projeleri çevrimiçi ortama taşıma kararındaki amaçlarını, “bu krizin getirdiği sınırlamaları farklı bir ‘mekan’ ve farklı formatlarla deneme ve kültürel kurumların rol ve işlevlerini sorgulama fırsatına dönüştürmek” olarak açıklıyor.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket