Tasarım Bienali’nin Kente Yayılan Yerleştirmeleri

İKSV tarafından geçtiğimiz yıl 15 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen 5. İstanbul Tasarım Bienali bu edisyondaki özel kurgusuna bağlı olarak, bu tarih sonrasında da, kente yayılan yerleştirmelerin, dijital video serisinin, projelerin etrafında gerçekleşen sohbet ve atölyelerden oluşan ‘etkinleşmeler’in Nisan 2021’in sonuna dek evrilerek devam edeceğini açıklamıştı. Nisan ayı boyunca sürecek olan kapanış sergisi kapsamında kentin farklı noktalarına yerleştirilen projeler 30 Nisan’a kadar görülebilecek.

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin şehrin farklı noktalarına yayılan eserlerinden biri Göztepe Özgürlük Parkı’na yerleştirilen, Orkan Telhan ve elii architecture tarafından gerçekleştirilen ‘İstanbul’un Mikrobik Meyveleri’ projesi. Proje, İstanbul bostanlarının karmaşık tarihlerini mikroorganizmaların perspektifinden anlatan bir platform. Platformda sergilenen mikrobiyal kültürler, olgunlaşan mikrobik meyvelere dönüşüyor ve ziyaretçilere sunuluyor. 

Bienal kapsamında kalıcı yerlerine yerleştirilen projeler ise 30 Nisan tarihine kadar, hafta içi 12.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bunlardan biri Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ne yerleştirilen, public works ile Freddie Wiltshire ve Billy Adams’ın imzasını taşıyan ‘Özenle Kurutun’ismindeki kurutma ve saklama üniteleri. Diğeri ise, Martí Guixé’nin ‘Güneş Mutfağı’ projesi. İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’ne kalıcı olarak yerleştirilen Güneş Mutfağı, gücünü alternatif bir enerji kaynağından, Güneş’ten alıyor ve İstanbul’un sokak yemeği kültüründen ilham alan Guixé’nin ürettiği parçalar güneş mutfağını donatıyor.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket