SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM MEGA ŞEHİR PROJESİNİN PARÇASI YÜZEN ADA OXAGON

Suudi Arabistan, tamamlandığında "dünyanın en büyük yüzen yapısı" olacak Oxagon’un liman ve lojistik merkezine ait tasarımları kamuoyu ile paylaştı.

Oxagon projesinin bir kısmı karada ve büyük bir bölümü ise Kızıldeniz'e uzanan belirgin bir sekizgen şekle sahip olacak. Neom'u geliştirenler, şehrin denizdeki bölümünün “dünyanın en büyük yüzen yapısı” olacağını belirtiyor. Oxagon, Süveyş Kanalı’ndan geçen gemi taşımacılığından yararlanmak için Kızıldeniz’de bir liman kenti olarak inşa edilecek.

Şehir, Suudi Arabistan’ın ekonomisini çeşitlendirme ve petrole bağımlılığını en aza indirmek için tanımlanan Vision 2030 planının bir parçası olacak.

Oxagon’un, Neom için istihdam ve büyüme yaratırken çevreyi koruyarak gelecekte dünyanın endüstriyel kalkınma yaklaşımını yeniden tanımlaması öngörülüyor. Suudi Arabistan’ın bölgesel ticaretine katkıda bulunması düşünülen projenin küresel ticaret akışları için yeni bir odak noktası olması bekleniyor.

Neom projesi kapsamında Oxagon’un yanı sıra, Luca Dini Design and Architecture tarafından tasarlanan lüks ada Sindalah; Zaha Hadid Architects, UNStudio, Aedas, LAVA ve Bureau Proberts tarafından tasarlanan kayak merkezi Trojena ve Morphosis tarafından tasarlanan 170 kilometre uzunluğundaki bir şehir olan The Line yer alıyor.