SAMSUN MÜZESİ CUMHURİYET'İN 100. YILINDA AÇILIYOR

CAA Studio tarafından tasarlanan ve Samsun'da 7 yıldır inşaatı devam eden Samsun Müzesi, Cumhuriyet'in 100. yılında 29 Ekim'de kapılarını ziyaretçilerine açacak. Samsun’da bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı kültür ve turizm projesi olan müzenin tasarımı Karadeniz’in dalgalarından esinleniyor.

Uzun süredir inşaat halinde olan Samsun Müzesi projesi, Cumhuriyet’in 100. yılında 29 Ekim’de tamamlanarak kapılarını ziyaretçilerine açacak. Modern bir müze konseptini yansıtan ve tasarımında Karadeniz’in dalgalarından esinlenilen müzede, Türkiye’deki en önemli hazinelerden biri olan “Amisos Hazineleri” de yeniden ziyaretçilerle buluşacak.

2017 yılında ihalesi yapılan ve 2 yılda tamamlanarak 19 Mayıs’ın 100. yılına yetiştirilmesi hedeflenen Samsun Müzesi inşaatı, yaşanan çeşitli aksaklıklar sebebiyle duraklamıştı. Geçtiğimiz yıl yüklenici firmanın değiştiği inşaat hız kazanarak, projede aşamaya ulaşıldı. Müzenin Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ekim’de açılması planlanıyor.

Samsun’da yapılan en büyük kültür ve turizm yatırımı olan ve toplam 22 bin metrekarelik alanı kapsayan müzeye şu anda eski müzeden eser taşıma işlemi devam ediyor. Müze içerisinde çocuk müzesi, eser depoları, laboratuvarlar, kitap kafe, restoran, misafir sergi salonu, konferans salonu ve yeşil alanlar bulunuyor.

Müzeyi ziyaret eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Müzecilikte anlayış değişti. Samsun Müzesi modern bir müze olacak. Gösteri anlayışı da değişti. Bafra İkiztepe, Oymaağaç Höyüğü gibi ilimizdeki eserlerin tamamını burada canlandırıyoruz. Çok yönlü, zengin bir anlayışla ve yeni bir konsept ile yapılan bu müzeciliği halkımızın da beğeneceğini düşünüyoruz. Samsun Müzesi, derli toplu, ildeki tüm arkeolojik ve etnografya eserlerin de görülebileceği bir ortam oldu. Böylece 7 yıldır süren bu özlem de sona ermiş oluyor. 29 Ekim’den itibaren tüm meraklılar burayı ziyaret edebilecekler” diye konuştu.