RIBA 2021 Kraliyet Altın Madalyasını Sir David Adjaye Kazandı

The Royal Institute of British Architects (RIBA) 2021 yılının Royal Gold Medal’ını (Kraliyet Altın Madalyası) İngiliz-Ganalı mimar Sir David Adjaye’nin kazandığını açıkladı.

“Mimarlığın gelişmesinde doğrudan veya dolaylı olarak önderlik etmiş bir kişi veya grup insana” verilen, dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden the Royal Gold Medal’ın, bu seneki kazananını Sir David Adjaye, mimarlığa yaptığı 25 senelik katkılarıyla, ödüle layık görülürken, aynı zamanda ödülü kazanan ilk siyahi mimar olarak mimarlık tarihine adını yazdırdı. Adjaye ödülle ilgili yaptığı konuşmasında, ‘mimarlığın kendisi için hep dünyadaki tüm toplulukları eşit şekilde yükselten, geliştiren güzellikler yaratmak ve bu sanatın evrimine katkıda bulunmakla ilişkili olduğunu’ belirtti.

Dünyanın farklı noktalarında, çok çeşitli ölçek ve kapsamlarda projeler gerçekleştiren, sergi ve mobilya tasarımları yapan Adjaye, 2000 yılında Akra, Londra ve New York’daki stüdyolarıyla Adjaye Associations mimarlık ofisini kurdu. Ayrıca çeşitli mimarlık okullarında ders vermeye başladı. Mimarın en bilinen projeleri arasında Washington DC’de yer alan Smithsonian National Museum of African American History and Culture (2016) bulunuyor. 1993 yılında, öğrenciyken RIBA Bronz Madalyası’na layık görülen Sir David Adjaye’ye 2017 yılında mimarlığa katkıları nedeniyle  şövalyelik nişanı verilmişti.

(Kaynak: ArchDaily)

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket