Zaha Hadid’i Anıyoruz

31 Ekim 1950’de Bağdat’ta dünyaya gelen Irak asıllı İngiliz vatandaşı olan Zaha Hadid, dekonstrüktivist bir mimar olarak tanınıyordu. 1980’de kendi mimarlık ofisini kurmasıyla birlikte, bazıları tartışmalı olan pek çok uluslararası projeye imza atan ve çeşitli mimarlık okullarında ders veren Hadid, 2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın mimar olarak meslek tarihine geçti. Hadid 2016 yılında aramızdan ayrılmıştı.

Uluslararası mimarlık camiasının önemli isimlerinden biri olan Zaha Hadid, AA (Architectural Association)’da Elia Zenghelis ve Rem Koolhaas ile proje stüdyolarında eğitim aldıktan sonra Rotterdam’da Koolhaas’ın kurucusu olduğu OMA’ya katıldı. Ortağı Patrik Schumacher ile birlikte kurdukları Londra merkezli Zaha Hadid Architects ‘doğadan esinlenen mimari formlar peşinde deneysellik ve teknoloji bütünleşmesine adanmış bir pratik sürdürdü’ ve bu alandaki uzmanlığını önde gelen üniversitelerin mimarlık bölümlerinde verdiği derslerde öğrencilerle paylaştı. Meslek yaşamının özellikle olgunluk döneminde ‘dinamik ve akışkan’ olarak tanımlanan işlerinin en bilinenleri arasında MAXXI: Italian National Museum of 21st Century Arts (2009) ve Bakü Heydar Aliyev Kültür Merkezi (2013) yer aldı.

Hadid ayrıca pek çok ödüle layık görülen ve bu ödüllerin çoğunda, ödülü tarihinde alan ilk kadın mimar olarak kayda değer bir yer edindi. Bu ödüller arasında 2004 Pritzker Mimarlık Ödülü, 2 RIBA Stirling Ödülü, 2012’de Praemium Imperiale ödülü almıştı. Hadid ayrıca 2015 yılında RIBA Kraliyet Altın Madalyası ile onurlandırıldı. Bu ödüle kayak görüldüğünde RIBA Başkanı olan Jane Duncan, Hadid’i ve işlerinin oldukça deneysel olduğunu belirtirken, kendisine küresel anlamda duyulan saygının altını çizmişti.

Zaha Hadid İstanbulluların da bildiği bir uluslararası mimar idi. Hadid’in Kartal Kentsel Dönüşüm projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından 2006 yılında açılan yarışmanın birincisi olmuştu ve kendisi bu projede Kartal-Pendik aksını İstanbul’un yeni merkezlerinden biri olarak tasarlamıştı. Hadid ayrıca 2005 yılında İstanbul’da Gerçekleşen Dünya Mimarlık Kongresi’ne katılmış ve ‘İstanbul’un yeni bir Sinan’a ihtiyacı var’ sözleriyle haber olmuştu.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket