OSLO’NUN YENİ ULUSAL MÜZESİ AÇILIYOR

Kleihues + Schuwerk tarafından tasarlanan, yeni Oslo Ulusal Sanat, Mimarlık ve Tasarım Müzesi, Nasjonalmuseet’in açılış tarihi belli oldu. 54.600 metrekarelik alanıyla İskandinav ülkelerindeki en büyük sanat müzesi olacak Yeni Ulusal Müze’nin, 11 Haziran 2022’de Oslo’da açılması planlanıyor.

Eski Ulusal Galeri, Çağdaş Sanat Müzesi ve Norveç Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi’nin koleksiyonlarını tek çatı altında toplayacak müze; klasik sanat, çağdaş sanat, mimari ve tasarım açısından yepyeni bir deneyim sunuyor.

Oslo’nun tarihi Vestbanen Limanı’nda yer alan müzenin en dikkat çekici bölümü, binanın üzerindeki yarı saydam cepheli, büyük sergi salonu; The Light Hall. İki katın üzerine oturan The Light Hall, 2.400 metrekarelik alanı ile uluslararası öneme sahip büyük sergilere ev sahipliği yapacak.

Yaklaşık 10 yıl önce gerçekleştirilen bir yarışma ile seçilen projenin tasarımı, şehrin dokusu ile uyum içerisinde… Oslo Opera Binası’na benzer şekilde, çatıda bir seyir terası, ziyaretçilere Akershus Kalesi, Rådhusplassen ve Oslo fiyordunun muhteşem manzarasını izleme fırsatı sunuyor. Ana girişin önündeki müze meydanı, dinlenme alanları, café’ler, restoranlar ve etkinlikleriyle bir kentsel buluşma noktası olacak.

Edvard Munch’un The Scream (1893) ve Madonna (1894) gibi en ünlü tablolarının görülebileceği yeni Oslo Nasjonalmuseet, İskandinav ülkelerinin en büyük sanat müzesi olacak.