Mutlu yıllar Sottsass

İtalyan tasarım kimliğini şekillendiren isimlerden biri olan ve dünya çapında tasarım tarihinde belirgin bir izler bırakan, 20. yüzyılın önemli avangartları arasında yer alan Ettore Sottsass, 14 Eylül 1917 yılında doğmuştu. 2007 yılında aramızdan ayrılan Sottsass, yaşamı boyunca mimar, endüstri ürünleri tasarımcısı ve tasarım felsefecisi olarak sayısız işe imza attı.

Ettore Sottsass’ın yüzlerce işe imza attığı uzun meslek hayatı, 1939’dan itibaren hem Poltranova, Olivetti ve Alessi gibi ünlü italyan firmalarıyla çalışarak, hem de 1945’te kurduğu kendi tasarım stüdyosunda devam etti. Gündelik hayatımızda kullandığımız nesnelere başka bir anmal katmak isteyen İtalyan tasarımcı, 1980’de tasarım tarihinde çok önemli bir yeri olan, Memphis grubunu kurdu. Alüminyum, seramik, ahşap, cam gibi çeşitli malzemeler gerçekleştirdiği ve en iddialı renk tercihlerini ortaya koyduğu işlerini Memphis ile birlikte ortaya çıkardı.

Çalışmalarında Art Deco, Pop-Art ve Japon Postmodernizmi’nden ilham aldığını söyleyen Sottsass, ‘insanların tasarımdan anladığı statik yapıyı kırmaya ve endüstrinin hiyerarşik-bürokratik strüktürleri olarak tanımladığı yapının dışında kalmaya çalıştığını’ ifade etmişti.

Sottsass’ın hepimizin hafızasında yer etmiş pek çok tasarımının başında, Olivetti için tasarladığı parlak plastik ‘kült’ Valentine daktilo, ve Mobili Grigi lamba sayılabilir.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket