Mutlu Yıllar Saarinen

20 Ağustos 1910 tarihinde doğan ve 1961 yılında aramızdan ayrılan Finlandiya asıllı Amerikalı mimar, tasarımcı Eero Saarinen, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra öne çıkan ikinci kuşak modernist mimarlardan biri sayılır. Daha çok mimari alandaki tasarımları ile bilinse de mobilya alanında da önemli çalışmaları vardır.

1910 yılında doğan, modern mimari alanında kendisi de mimar olan babasının etkisinde kalan, heykel eğitimini yarıda bırakarak mimariye yönelen Eero Saarinen dünya mimarlık tarihinin önemli isimleri arasında yer alır. İkinci dünya savaşının yıkımından sonra, minimalist tasarım akımının yükselmesinde etkili olmuştur.

Tasarladığı aykırı havaalanı projeleri, anıtsal yapılar, farklı alanlarda hizmet veren binalar ve mimarideki yenilikçi yapım ve üretim tekniklerini yeni form arayışlarıyla birleştirerek tasarladığı mobilyalarla birlikte, savaş sonrasındaki yükselen Amerika imajını biçimlendiren isimlerden biri olmuştur.

En bilinen işleri arasında New York John F. Kennedy Havaalanı’nda TWA Terminali, 1956 yılında General Motors’s için oluşturduğu yapı, konut projelerinin en iyi örneklerinden biri sayılan Miller House ve Charles Eames ile birlikte tasarladıkları ve 1940’ta katıldıkları bir yarışmada ödül alan Tulip Sandalye vardır. Bu sandalye yıllar sonra Uzay Yolu dizisinde kullanılmıştır.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket