MUTLU YILLAR PORTOGHESI

1931 yılında Roma’da doğan İtalyan mimar, teorisyen ve tarihçi Paolo Portoghesi, klasik mimari, özellikle Barok mimariyi araştırma konusunda uzmanlaştı. 1957’de Roma Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra tarihselciliğe yöneldi. Paolo Portoghesi’nin en bilinen projelerinden biri ise, Roma’nın merkezinde, St. Peter’de projelendirilen cami ve İslam Kültür Enstitüsü oldu.


1968’de Politecnico di Milano Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yürüten Portoghesi, 1969-83 yılları arasında Controspazio dergisinin genel yayın yönetmeni idi. Doğa konusundaki çalışmalar konusunda kaygılarını dile getirdiği Doğa ve Mimarlık adlı kitabında (2000) hayli ilgi gördü. Bağımsız bir etkinlik olarak ilk kez 1980 yılında gerçekleşen Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörü olan Portoghesi temayı “Presence of the past” olarak belirlemişti. Bu tema kapsamında gerçekleşen ilk ana sergi Strada Novissima ile amaçlanan, postmodernite tartışmalarına eğilmekti. Portoghesi bu serginin “mimarlık hakkında değil, mimarlıkla birlikte” olduğunu belirtmişti.

En bilinen çalışmalarından biri olan Roma’daki cami projesinde mimar için önemli olan bu yapıyı, farklı dinler arasında bir diyalog yolunun açıldığının somut bir göstergesi olarak vurgulamaktı. Avrupa’daki en önemli camilerden olan Roma Merkez Cami, zengin strüktürü ve merkezi planlı yapısıyla dikkat çekti.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket