Mutlu Yıllar Mies van der Rohe

Modernizmi temsil eden mottolardan biri haline gelen “Less is more / Az Çoktur” sözünün sahibi olan ve bunu yansıttığı tasarım anlayışı ile mimarlık tarihinde önemli bir yer edinmiş olan mimar Ludwig Mies van der Rohe 27 Mart 1886’da dünyaya gelmişti. 1969’da aramızdan ayrılan ve modern zamanların en önemli mimar ve tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Alman asıllı
Rohe’nin en bilinen eserleri arasında 1929 Barselona Dünya Sergisi için tasarladığı Alman Pavyonu (Barcelona Pavilion), Fransworth Evi, Twin Towers Chicago, Federal Centre bulunuyor.

Mimari yaklaşımında işlevselliğin, ihtiyacın, fikrin ve detayların altını çizen Mies van der Rohe, 1. Dünya Savaşı’ndan öndükten sonra, gökdelenlerle ilgili çalışmalar yapmaya başladı ve tasarımlar yaptı. 1930’da Berlin ve Dessau’daki Bauhaus’un başına geçti, fakat Almanya’daki rejim değişikliği nedeniyle Bauhausu’u kapatmak zorunda kaldı. 1938 yılında ABD’ye gideren, çalışmayı ve üretmeyi burada sürdürdü. 1950’lerde tasarımlarında cam ve çelik malzeme kullanımına öncelik verdiği eserler yapmaya başladı. Twin Towers Chicago’da inşa edildi. Daha sonraları da benzer binaların yapımları devam etti.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket