Mutlu yıllar Marcel Breuer

Uluslararası tasarım dünyasında ikonik Wassily koltuk tasarımı ile önemli bir yere sahip olan Macar kökenli tasarımcı, mimar Marcel Breuer, 21 Mayıs 1902 tarihinde doğdu. Weimar’da Bauhaus’ ta eğitim alan, bu akımın temsilcileriyle çalışan ve okulun Dessau’ ya taşınmasının ardından, 1925-1928 yılları arasında mobilya tasarım atölyesini yöneten Breuer, 1981 yılında aramızdan ayrıldı. Breuer, tasarım camiasında, çelik, alüminyum ve lamine ahşap kullanarak yaptığı deneyler ve yenilikçi tasarımlarıyla bilinirlik sağladı. Gerçekleştirdiği yapılar ise, 20. yüzyıl modernist yaklaşımının önemli eserleri arasında yer aldı.

Kullandığı bisikletin gidonundaki bükülmüş borulardan esinlenerek tasarladığı, hafifliği ve sağlamlığı ile dikkat çeken ve adını Beuer’in yakın arkadaşı Wassily Kandinsky’den alan ‘Wassily’ tasarımcının ilk ürettiği koltuk olarak tasarım tarihinde yerini aldı. Tasarımlarında sürekli yenilik ve özgün tasarım anlayışını esas alan Beuer’in diğer ikonik tasarımı olan 1928 tarihli Cesca sandalye ise 20. yüzyılın en önemli sandalye tasarımları arasında sayıldı.

Mimarlık alanında pek çok ödül sahibi olan, bir süre Harvard Üniversitesi’nde ders veren ve modernizmin ilk ustaları arasında bulunan Marcel Beuer 1939-1980 arasında pek çok mimari proje gerçekleştirmişti. Bu yapılar arasında en fazla bilinenlerden biri, Paris’te bulunan UNESCO Genel Merkezi binasıdır.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket