Moda ve tasarım dünyasının dahi çocuğu Virgil Abloh hayatını kaybetti

Moda, müzik, sanat, kültür, tasarım ve mimarlık alanındaki çalışmalarıyla dünya çapında ün kazanan Virgil Abloh, 41 yaşında hayatını kaybetti.

Dahi bir tasarımcı olarak tanınan Abloh, Fransız lüks moda devi Louis Vuitton’un ilk Afrikalı Amerikalı baş tasarımcısıydı. Aynı zamanda ünlü sokak giyim markası Off-White’ın yaratıcısı olan tasarımcı, 2 senedir ender görünen bir kanser türü olan kardiyak anjiyosarkom ile mücadele ediyordu.

Illinois Teknoloji Enstitüsü’nden mimarlık alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Abloh, disiplinler arası işbirliklerinin öncüsüydü. Farklı meslekler arasında köprüler kuran ve “sanat ve tasarımda daha fazla eşitlik için yollar” yaratan Abloh, 2009 yılında moda dünyasına geçmeden önce, mimarlık ve mühendislik alanında çalıştı. Tasarımcı, mimari eğitime dayanan altyapısının, mesleki hayatının yanı sıra tüketim kültürü üzerine araştırmalarına da ilham verdiğini birçok açıklamasında ifade etmişti. Vogue dergisinde hayatına yer veren bir makalede ise, moda ve giysilerle tanışmasının terzi olan annesine dayandığını belirtmişti.

2 çocuğu olan Abloh’a 2019 yılında kardiyak anjiyosarkom tanısı konulmuştu. Hastalığı kendi tercihiyle kamuoyundan gizli tutuldu. Instagram hesabından yapılan paylaşımda, “Hastalıkla mücadelesini mahrem bir şekilde yürütmeyi seçmişti. Farklı ve zorlayıcı birçok tedaviden geçerken, moda ile kültür sanat dünyasının önemli kurumlarında öncü olmayı sürdürdü” ifadelerine yer verildi.

Abloh, moda dünyasının en ilham verici isimleri arasında gösteriliyor. Çok yönlü kişiliğiyle yalnızca moda dünyasında değil, müzik, tasarım, sanat, kültür ve mimarlık alanlarında yaptığı çalışmalarla da tanınıyordu. Louis Vuitton’un çatı markası olan LVMH CEO’su Bernard Arnault, Abloh için, “O yalnızca dahi bir tasarımcı ve öncü değil, güzel bir ruha sahip bir bilgeydi” diye konuştu.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket