Marcel Breuer’in ikonik binası otele dönüşüyor

Marcel Breuer tarafından tasarlanan Pirelli Tire Building ya da Armstrong Rubber Building, brütalist mimarinin önemli örneklerinden biri… Yıllar içerisinde boş kalan ve kaderine terk edilen, hatta kısmen yıkılan bina, Bruce Redman Becker tarafından çevre dostu bir otel olarak yeniden kullanıma açılmak üzere, 2020 yılında satın alınmıştı.

Bauhaus modernizminin önde gelen temsilcilerinden biri olan Marcel Breuer; Wassily Chair, Cesca Chair gibi sandalye tasarımları ile dünya çapında tanınıyor. 1920’lerde Bauhaus’ta Walter Gropius’un öğrencilerinden biri olarak yetişen tasarımcı, aynı zamanda müze, kütüphane, üniversite ve konut projeleri ile de bilinen bir mimar.

Armstrong Rubber Building olarak da adlandırılan Pirelli Tire Building; ABD’de, New Haven, Connecticut’ta bulunuyor. Marcel Breuer tarafından, Armstrong lastik firması için, bir ofis ve araştırma binası olarak tasarlanan yapı, karakteristik özellikleriyle brütalist mimarinin önemli örneklerinden biri olarak gösteriliyor. 1970’te tamamlanan binanın formu, alt katta yer alan araştırma laboratuvarları ve üst katlarda bulunan ofis katları arasında dikkat çeken bir negatif alanı barındırıyor. Mimar Breuer bu alanı, laboratuvarın gürültüsünün, üst katlardaki yönetim ofislerine ulaşmasını engellemek üzere tasarlamış.

1988’de Pirelli’nin Armstrong Rubber’ı satın almasıyla, bina el değiştirdi. Pirelli, kısa süre sonra tesisi elden çıkarttı. Atıl kalan yapı, 2000’lerin başında bir otopark projesine yer açmak için kısmen yıkıldı ve sonrasında da ihmal edildi. Koruma grupları tarafından binanın durumu eleştirilse de, 2020 yılına kadar bu konuda net bir adım atılmadı.

2020’de bu ikonik yapı, çevre dostu bir otel olarak yeniden hayata kazandırmak amacıyla “Becker and Becker” Mimarlık tarafından satın alındı. Mimar Bruce Redman Becker, binanın eşsiz mimari karakteristiğini koruyarak, “sıfır enerji” bir otel yaratmak istediğini belirtti. Adını mimarından alan Hotel Marcel, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk “Passivhaus” sertifikalı otel olmayı ve sürdürülebilir mimari için bir model olmayı hedefliyor.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket