Kentin Tasarım ve Mimarlık Sonbahar Gündemi

İstanbul sonbaharı  hareketli bir tasarım ve mimarlık gündemiyle karşılıyor. İKSV tarafından  düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali 15 Ekim’de açılıyor. ‘Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım’ başlığını taşıyan bienalde yer alan projeler, Pera Müzesi ve Ark Kültür’de, 15 Kasım tarihine kadar görülebilecek.

Ayrıca Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışmasında jüri tarafından yapılan iki aşamalı değerlenfirme tamamlandı ve 3 tasarım eşdeğer ödülü kazanırken 5 tasarıma da mansiyon ödülü verildi. Kazanan 3 eşdeğer proje arasından İstanbulluların katılacağı bir halkoylaması gerçekleşecek.

Kentin yeni mimarlık etkinliği olan İstanbul Mimarlık Festivali’nin duyurusu ise geçtiğimiz günlerde yapıldı. 5-11 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek festivalin ilk yıl teması, ‘paradigma kayması’ olarak açıklandı. Festival ayrıca programına ekleyeceği etkinlikler için 2 Kasım tarihine kadar geçerli bir açık çağrı duyurusu yaptı.

İKSV tarafından, VitrA sponsorluğunda ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali, pandemi önlemleri kapsamında farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla 15 Ekim’de başlıyor. Mariana Pestana küratörlüğünde gerçekleşen ve Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlığını taşıyan bienalde farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projeleri sergi mekânlarında, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

5. İstanbul Tasarım Bienali empatinin kökenine iniyor, tasarımın mekânları, peyzajları, mikroorganizmaları, diğer türleri ve birbirimizi “duyumsamamızı” sağlayan araçlarla bizi nasıl bir araya getirdiğini inceliyor. Bienalin sunduğu projeler, içinde bulunduğumuz kritik dönemde bizi özen ve yurttaşlığa dayalı pratikleri yeniden düşünmeye, yeniden bağ kurmanın yeni sistemlerini ve yapılarını birlikte inşa etmeye teşvik ediyor. (Kaynak: İstanbul Tasarım Bienali)

Program detayları için: https://tasarimbienali.iksv.org/tr/haberler/5-istanbul-tasarim-bienali-nin-yeni-tarihleri-formati-mek-nlari-ve-katilimcilari-aciklandi

Kentte tasarım ve mimarlık camiasının yakından takip ettiği etkinliklerden bir diğeri Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamusal açık alanlarına yönelik bir dizi kentsel tasarım yarışması kapsamında, İstanbul Planlama Ajansı ve İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı işbirliğiyle Taksim Meydanı için ilan ettiği yarışma 20 Eylül’de sonuçlandı. 2 Mart 2020’de ilan edilen, yarışmaya Türkiye’den ve yurt dışından toplam 146 başvuru yapıldı. Yaklaşık altı aylık bir hazırlık süreci sonunda, 2 Mart 2020’de ilan edilen Taksim Meydanı, Gezi Parkı ve çevresini de (yaklaşık 160 bin m2) kapsayan yarışma, uluslararası ve iki kademeli olarak düzenlendi. Yarışmanın asli jürisinde Zeynep Ahunbay, İpek Akpınar Aksugür, Arman Akdoğan, Can Kubin, Arzu Nuhoğlu, Kerem Piker gibi isimlerle, yabancı jüri üyesi olarak Manuel de Rivero ve Rainer Schmidt yer aldı. Jüri tarafından yapılan iki aşamalı değerlendirme sonucu, kazanan üç eşdeğer proje; Şerif Süveydan’ın liderliğindeki 15 no’lu proje, Bünyamin Derman’ın liderliğindeki 16 no’lu proje ve Kutlu İnanç Bal’ın liderliğindeki 19 no’lu proje olarak açıklandı. 

Sırada, uygulanması planlanan proje için, İstanbulluların oylarıyla eşdeğer tasarımlar arasından yapılacak seçim var. Üç eşdeğer proje; birinci, ikinci ve üçüncü derecelendirilmesi için, önümüzdeki günlerde halk oylamasına sunulacak. İstanbullular, Kent Konseyi kontrolünde yapılacak olan oylamaya TC Kimlik Numarası ile katılabilecekler.

Detaylı bilgi için: https://konkur.istanbul/taksim/index.html 

Proje ekiplerinin tam listesi için: https://www.arkitera.com/haber/taksim-kentsel-tasarim-yarismasi-sonuclandi/

Bir diğer heyecan verici duyuru da önümüzdeki aylarda ilki gerçekleşecek olan İstanbul Mimarlık Festivali idi. 5-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan İstanbul Mimarlık Festivali lansmanı, çevrimiçi olarak 5 Ekim tarihinde yapıldı. Mimari odaklı bir kültür, sanat ve araştırma platformu olan The Circle ile mimarlık yayıncılığı ve sektörel iletişim projeleri yapan Binat İletişim & Danışmanlık işbirliğiyle düzenlenen festivalin ilk yılının teması “paradigma kayması”. Bu temayla festival, mimari dile yeni giren kavramların mekandaki yansımalarının peşine düşmeyi amaçlıyor. (Kaynak: İstanbul Mimarlık Festivali)

Detaylı bilgi için: https://www.istanbulmimarlikfestivali.com/

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket