IF DESIGN ÖDÜLLÜ DESIGNIST’İN “LAMARTINE OTEL” PROJESİNDE ADDO İMZASI

Designist’in iF Design Awards 2022’de ödül alan Lamartine Otel Taksim projesindeki mobilyalar ADDO imzası taşıyor.

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğinde, uluslararası ölçekte iç mimari projeler gerçekleştiren Designist, iF Design Awards 2022’de Lamartine Otel projesiyle “Hotels, Spas, Restaurants, Bars” kategorisinde ödül sahibi oldu. Designist, ödülünü 16 Mayıs’ta Berlin’de Friedrichstadt-Palast’ta düzenlenen ödül gecesinde aldı. Designist, bu gurur verici projede ADDO imzalı mobilyalar kullanarak markamızla başarılı bir iş ortaklığı daha gerçekleştirmiş oldu.

Taksim Talimhane’deki Lamartine Otel bir ek yapı ilavesiyle renove edildi. Adını sokağa da ismini veren ve 1800’lerde İstanbul’da yaşamış şair Alphonse de Lamartine’den alan otele ilave edilen bu apartman, İstanbul’un eski ses sanatçılarından Deniz Kızı Eftalya’ya aitti. Yapıların mimarı ise Ankara’daki Etnografya Müzesi ve Türk Ocağı’nın mimarı, aynı zamanda resim, heykel ve alçı süslemelerinde usta Arif Hikmet Koyunoğlu olarak biliniyor. Bu tarihi-kültürel bağlam ve iki sanatçının hikayesi Designist’in iç mimari tasarımını üstlendiği projeye büyük ilham vermiş.

Designist, müzik tınılarının dalga hareketlerini soyutlaştırarak otelin iç mekanlarına yansıtmış. Lobi tavanında dalga formlarının güçlü etkisi hissedilirken, zeminde özel kesim doğal taşlar kullanılmış. Tüm duvarlar köşesiz dairesel formlarla oluşturulmuş. Genel olarak organik formların hâkim olduğu Lamartine Otel’de nötr renk tonları kullanılmış. Otel odalarını daha ferah ve geniş göstermek için açık renk tonları, açık dolap ve banyo sistemleri yer almış. Deniz Kızı Eftalya’nın anısını canlandıran kadın siluetlerine, duvarlarda Eftalya’ya ait plaklara ve fotoğraflara yer verilmiş. Lamartine Otel’de sakin ve huzurlu bir şehir oteli yaratmak hedeflenmiş.