GEZEGENİN ‘MASTERPLAN’I HAZIRLANIYOR

Mimari, kentsel planlama, ürün tasarımı, peyzaj ve araştırma konularında uzmanlardan oluşan, Kopenhag, New York, Londra ve Barcelona merkezli BIG mimarlık ve tasarım ofisinin kurucusu Bjalke Ingels gezegen için ‘masterplan’ hazırlığında. ‘Masterplanet’ olarak adlandırdığı planın merkezinde küresel iklim değişimini durdurma niyeti var. Ingels’in amacı, dünyada sürdürülebilir bir insan varlığının, mevcut teknolojilerle elde edilebileceğinin’ altını çizmek.

Ortaya attığı ve gerçekleştirdiği büyük ölçekli projelerle tanınan Bjarke Ingels Mart ayında Meksika’nın Yucatán bölgesinde karantinadayken, üç boyutlu yazıcıların sunduğu imkanlarla, en büyük hayali olan, ‘dünyayı kurtaracak’ bir ‘masterplan’ üzerine çalıştığını duyurmuştu. Ingels geçtiğimiz günlerde bu planla planla ilgili Time dergisine bir röportaj verdi. Tıpkı bir kent planlar gibi konuya eğilen mimar, çevre sorunları bütünsel olarak ele alındığı takdirde, milyarlarca insanın aynı yaşam standardına ulaşmasının mümkün olduğunu vurguluyor. Ancak bu noktada tekil olarak yapılar üzerinden düşünmek yeterli değil. Ingels, ‘masterplanet’ kapsamında çevresel sorunları 2 alt başlığın içinde 10 bölüme ayırarak ortaya koyuyor. İlk başlık, kirliliği yaratan beş endüstri olarak, ulaşım, enerji, yiyecek, sanayi ve atık yönetimi. İkinci başlık olarak sürdürülebilir yaşamın beş ayağı geliyor; biyolojik çeşitlilik, su, kirlilik, sağlık, mimari ve kentsel planlama.

Bu başlıklar altında anlamı bir aksiyon planı, belli alanlarda uzman olan profeyonellerin, mimar ve tasarımcıların katkısından öte, politikacıların, aktivistlerin de bulunduğu birleşmiş ve küresel bir yaklaşım gerektiriyor.  Ingels Time dergisine verdiği söyleşide, bu çalışmasının pek çok eleştiri alacağının da farkında olarak, ‘masterplanet’ın  bir talimat kılavuzu şeklinde değil, rehber niteliğinde bir hizmet sunmasını istediğini belirtiyor.

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket