FRANK GEHRY İMZALI GUGGENHEİM ABU DABİ 2025’TE AÇILIYOR

Ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan Guggenheim Abu Dabi’nin yeni açılış tarihi, 2025 olarak duyuruldu. Açılışı uzun zamandır beklenen ve birçok kez ertelenen Abu Dabi’deki Guggenheim Müzesi, planların açıklanmasından yaklaşık 20 yıl, inşaatın başlamasından ise 14 yıl sonra, 2025’te açılacak.


Guggenheim Abu Dabi için planlar ilk olarak 2006’da açıklanmıştı. 2011’de ise saha çalışmaları başlamıştı, ancak daha sonra proje birkaç yıl askıya alındı. Abu Dabi Kültür ve Turizm Departmanı tarafından duyurulan yeni açılış tarihi haberi, inşaatın yeniden başladığı Guggenheim Vakfı tarafından onayladıktan iki yıl sonra geldi.

Gehry, “Projenin bu yeni aşamaya girdiğini görmek gerçekten heyecan verici. Umarım bu bina BAE halkı tarafından benimsenir ve çalışma uzun yıllar ülke için bir dönüm noktası olarak kalır” diye konuştu.

Guggenheim Abu Dabi, BAE başkentini önemli bir kültürel destinasyon haline getirmeyi amaçlayan Saadiyat Adası’ndaki kültür ve sanat kompleksinin bir parçası olacak. Saadiyat Adası’ndaki diğer binalar arasında, Louvre Müzesi’nin Fransa dışındaki ilk noktası olan Jean Nouvel’in tasarladığı Louvre Abu Dabi de bulunuyor.

Bu iki yapıya daha sonra Foster + Partners’ın Zayed National Museum’u, Zaha Hadid’in Performing Art Center’ı (TBC) ve Tadao Ando’nun Maritime Museum’u (TBC) eklenecek.

Gehry’nin müze tasarımı, farklı yükseklik, şekil ve karakterlerden oluşan bir galeri kümesinden oluşuyor. Bu galeriler, cam köprülerle birbirine bağlanan dört kata, atriyum etrafında dağılıyor.


Müzede toplam 13.000 metrekarelik galeri alanı ve daha fazla sergi alanı sunan, koni benzeri 11 ikonik yapı bulunuyor. Konilerin her birinde, önde gelen çağdaş sanatçıların mekana özgü eşsiz sanat eserleri sergilenecek. 42.000 metrekarelik alanı kapsayan müze, yine Gehry tarafından tasarlanan Guggenheim Bilbao’yu geçerek, şimdiye kadar inşa edilen en büyük Guggenheim olma özelliğini taşıyor.


Müze ayrıca; çocuklar için bir eğitim merkezi, 350 kişilik bir tiyatro, arşivler, kütüphane, koruma laboratuvarı ve bir sanat ve teknoloji merkezi de içeriyor.