ESKİ BİR LONDRA PUB’ININ GÖZ ALICI DÖNÜŞÜMÜ

Erbar Mattes, Hoxton'da yer alan eski bir pub’ı fazlalıklarından arındırıp, tuğla bir ekleme ile dubleks bir daireye dönüştürdü.

“Blockmakers Arms” olarak tanınan tarihi pub, Regent’s Canal koruma alanında yer alıyor ve geçmişi 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. Yapı, 70’li yıllarda üç daire olacak şekilde dönüştürülmüş. Daha sonra zemin kattaki dairenin sahipleri, büyüyen ailelerine daha fazla alan açmak için, birinci kattaki boş daireyi satın alarak, beş yatak odalı bir dublekse çevirmişler.

Londralı mimari tasarım stüdyosu Erbar Mattes, pub’ın orijinal yapısını bozan önceki ekleri kaldırarak, manastır revaklarından ilham alan yükseltilmiş bir yürüyüş yolu ve tuğla sundurma ile değiştirmeyi öngörmüş.

Erbar Mattes, "En büyük zorluklardan biri, en üst kattaki bağımsız daireye ayrı erişimi kaybetmeden, daha büyük bir konut yaratmaktı" diye açıkladı. Bunun üstesinden gelmek için, dış sirkülasyon yan cepheye taşınmış ve arkaya yeni bir yükseltilmiş yürüme yolu eklenmiş.

Erbar Mattes sözlerine şöyle devam ediyor: "Masif tuğla payandalarıyla tasarlanan sundurma, revakların iç ve dış mekan arasında korunaklı bir geçiş alanı oluşturmasını sağlıyor. Bu yönüyle yapı, manastır mimarisinden esinleniyor." İşlevsiz araç girişinin yerine gelen bu yeni düzenleme, binanın duvarlarla çevrili arka avluyla olan ilişkisini de güçlendirmiş.

İç cephede ise binaya sonradan eklenmiş alçıpan tavanlar ve kaplamalar çıkartılmış, böylece genişleyen boyutuna daha iyi uyacak bir biçimde yeniden ele alınmış.

Birinci kattaki eski etkinlik odası, pub’ın orijinal girişinin üzerindeki çatı terasına açılan geniş bir ana yatak odası yaratmak üzere yeniden tasarlanmış. İçeride ayrıca büyük bir pencereden yakındaki ağaçlara bakan bir merdiven, iki yatak odası ve bir banyo da yer alıyor.