ENDONEZYA BOGOR’UN YENİ YARATICILIK MERKEZİ

Bogor Creative Hub, yaratıcı bir güç kaynağı olmak üzere, Endonezya merkezli mimarlık ofisi Local Architecture Bureau (LAB) tarafından tasarlandı. C şeklindeki kavisli mimarisiyle dikkat çeken proje, yaratıcı iş kollarındaki insanlar için ilham verici, açık bir paylaşım platformu ve ortak çalışma alanı sunmayı hedefliyor.

Endonezya’nın Bogor kentinde yer alan binanın içerisinde; bir sergi salonu, ortak çalışma alanları, yönetim ofisi, oditoryum, atölye bölümleri ve bir kafe bulunuyor. Avluyu bir kuşak gibi saran C formu, binaya zarif ve estetik bir hareketlilik kazandırıyor. Binanın bulunduğu arazi ise, Hollanda Koloni Dönemi’nde inşa edilmiş 200 yıllık tarihi bir binaya bakıyor.

Local Architecture Bureau, yapıyı her yönden erişilebilecek şekilde tasarlamış. Eğimli çatısı ve katmanlı tasarımıyla bu tek parça yapı; üzerinde bulunan araziyi bir uçtan bir uca kesintisiz bir şekilde bağlıyor. Tesisin içerisindeki tüm bölümler, ortak alan olarak kullanılan teraslara bakıyor. Teras boyunca tekrarlayan sütun dizisi, binaya girenleri karşılıyor ve iç mekana yumuşak bir geçiş sağlıyor.

Local Architecture Bureau’dan Gemawang Swaribathoro, yaratıcı merkeze yaklaşımı şöyle açıklıyor: “Sade, sakin, provokatif olmayan ancak yaratıcı ruh için esnek bir tasarım sunarak, tarihi bina ile yeşil orman arasındaki uyuma elimizden geldiğince saygı göstermeye çalıştık.

Konsept, bu binanın yaratıcı ruhun dolduracağı boş bir tuval olmasını sağlamak ve tüm renkleri ve hisleriyle harekete geçirmek oldu. Tarihi bina ile yaratıcı merkez arasında yer alan park, bir dış mekan sahnesi haline geliyor. Tasarımın bütünü, tüm tesisi halka ve ziyaretçilere mümkün olduğunca açık bir katalizör olarak ele alıyor.”