Şevki Pekin Mimarlığı

Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Şevki Pekin 5 Şubat günü yaşamını yitirdi.

1974 yılından itibaren Türkiye’de aktif olarak mimarlık yapan ve değerli projelere imza atan Pekin, 2007 yılında çıkardığı “Mimari Çalışmalar” kitabının önsözünde mimarlık ile ilgili olarak şu sözlere yer vermişti:

Mimarlık ancak temelini oluşturan düşünce ve felsefe kadar kuvvetlidir. Mimarinin bir anlamı olmalıdır. Mimarlık için üstlenilen görevin bir tanımı olmalıdır. Bu tanım işin başlangıcıdır. Bu tanım işin özüdür, kendidir“.

Şevki Pekin hakkında:

1946 yılında İstanbul’da doğan Şevki Pekin, orta öğrenimine Galatasaray Lisesi’nde başladı ve ABD’de devam etti ve İstanbul’da Robert Koleji’nde tamamladı. Mimarlık eğitimini Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Viyana Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Okulu’nda tamamladı. 1965-1966 yıllarında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi projesinde ve sonrasında Viyana’da, 1966-1974 yılları arasında öğrencilik süresince çeşitli mimarlık bürolarında çalıştı. 1974 yılında Türkiye’ye dönüş yapan Pekin, bir süre Aydın Boysan’la çalıştıktan sonra aynı yıl kendi ofisini kurarak mesleki çalışmalarını sürdürdü.

Çeşitli mesleki kurum ve derneklerin, kuruluşların, üniversitelerin düzenlediği çok sayıda konferans, söyleşi ve panelde davetli konuşmacı olarak yer aldı. 1999 yılı “Türk Mimari Yıllığı” isimli almanak çalışmasında iki yapısı yayınlandı. V. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi’nde (1996) Bodrum’da Konut eseriyle Yapı Dalı’nda, Vakko Ek Tesisi ile Proje Dalı’nda, VII. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi’nde (2000) Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesisi ile Yapı Dalı’nda, VIII. Ulusal Mimarlık Ödülleri ve Sergisi’nde (2002) Değirmendere Ahşap Heykel Müzesi ile Proje Dalı’nda ödüle değer görüldü. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği mesleki çalışmaları 2007 yılında Şevki Pekin Mimari Çalışmaları ismiyle kitaplaştırıldı. 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Mimar Sinan Büyük Ödülü’ne değer görüldü. Kaynak: mimarizm.com

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket