Mutlu Yıllar Gropius

Alman mimar ve modernist mimarinin öncülerinden Walter Gropius 18 Mayıs 1883 tarihinde doğmuştu.Gropius’un doğumgününü hatırlamak bu yıl daha anlamlı, zira bu yıl Gropius’un kurucusu olduğu Bauhaus akımı 100. yılını kutluyor.
1908’de mimar ve endüstriyel tasarımcı Peter Behrens’in yanında çalışma hayatına başladığı ilk yıllardan itibaren yalın hatlı bir mimari yaklaşımı benimseyen Gropius, 1919’da dönemin önde gelen heykeltraş, ressam, tasarımcı ve mimarlarının içinde yer aldığı Bauhaus akımını başlattı ve Bauhaus okulunu kurdu.

Akımın mabedi olan ve sanat, tasarım, zanaatın birlikteliğinden, etkisi günümüze kadar uzanan en çarpıcı temsillerin ortaya çıktığı okul, yıllar boyu alanın önde gelen isimlerinin yaratıcı üretimlerine ve fikir tartışmalarına sahne oldu. Bu avangard okul, abartıyı ve statüyü yüceltmek yerine, yalın ve demokratik bir işlevsellik yaratmak istedi ve bunu başardı.

Bauhaus’un 1933’te Naziler tarafından kapatılmasının ardından Gropius önce İngiltere, daha sonra Amerika’ya yerleşti. 1945 yılına kadar Harvard Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün yöneticiliğini yürüten Gropius,  86 yaşında hayata gözlerini yumduğu 1969 yılına kadar modern mimarlık alanındaki çalışmalarını, birçok yapı, sergi ve yayın / kitap üzerinden sürdürdü.

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket