Mutlu Yıllar Fuksas

Tasarım ve mimarlık dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan, İtalyan mimar Massimiliano Fuksas’ın 75. doğumgününü kutluyoruz. 9 Ocak 1944’te doğan Fuksas’ın eşi Doriana Mandrelli Fuksas ile birlikte yürüttükleri Studio Fuksas, Roma, Paris ve Shenzhen’de faaliyetlerini yürütüyor.

Avrupa’nın en önde gelen mimarları arasında sayılan ve en bilindik işleri arasında Viyana’daki ‘Twin Tower’ ve Roma’daki ‘La nuvola (Roma Convention Center)’ olan Massimiliano Fuksas, 1969 senesinde La Sapienza University’den mezun olduktan iki yıl sonra kendi stüdyosunu açtı.

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde şimdiki eşi Doriana Mandrelli Fuksas ile açtıkları stüdyo ile Ferrari Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Roma’daki İtalyan Kongre Merkezi, İtalyan Uzay Ajansı Merkezi, Bordeaux Çağdaş Sanat Merkezi, Strasbourg Zenith Konser Salonu, Salzburg Europark ve Kudüs’teki Behlehem Merdiveni gibi büyük projelere imza atan Fuksas ayrıca İtalya’nın en uzun ikinci yapısı olan Skyscraper of the Piedmont Region binasının da tasarımcısıdır.

YEM, Yapı Endüstri Merkezi tarafından düzenlenmiş olan 2014 Konut Konferansı için Türkiye’ye gelen Fuksas, İstanbul’da verdiği röportajlardan birinde, ‘İstanbul’da spontane mimari olduğunu ancak diğer her şeyle bu mimarinin ilginç bir malzemeye dönüştüğünü belirterek, büyüleyici, eşsiz, zengin bir tarihe sahip İstanbul’da mimarinin, coğrafyaya eklendiğini ve benzersiz bir kent bağlamı oluşturduğunu iletmişti.

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket