Mutlu Yıllar Frank Gehry

Kanada doğumlu Amerikalı mimar Frank Gehry, bu yıl 91. Yaşını kutluyor. Guggenheim Museum Bilbao,  Walt Disney Concert Hall (Los Angeles), Vitra Design Museum (Weil am Rhein, Almanya), Dancing House (Prag), Fondation Louis Vuitton (Paris) gibi dünyanın pek çok yerinde, bulunduğu kentin simgeleri arasına girmeyi başarmış, ikonik tasarımlara imza atan Gehry’nin yapıları, “özgün ve işlevsel” heykeller olarak tanımlanıyor. 1962’de kendi firmasını kuran mimar, 1990 yılında Pritzker Architecture Prize, 1999′da American Institute of Architects Altın Madalyasına sahip olmuştur.

1929′da Kanada’da Toronto, Ontario’da doğmuş, University of Southern California ve Harvard’da mimarlık eğitimi aldıktan sonra 1963 yılında Frank o. Gehry and Associates adıyla kurduğu bir şirkette mimarlık pratiğine başlamıştır. 1979′da firma Gehry & Krueger inc. olarak değişmiştir. Ünlü mimar,1947′den itibaren Los Angeles,Kaliforniya’da yaşamaktadır. Meslek yaşamı boyunca mimarlık çizgisi ticari bir pratikten sanatsal olarak yönlenen bir atölye çalışmasına kaymış, 1970lerin sonlarında mimari üslubu dekonstrüktivizmin ana temellerine dayanmaya başlamıştır.

Büyük ölçekli kamusal yapılarda klasik mimarlık temalarını işleyerek bu heykelsi anlatımı ile başarı kazanmıştır. Yakın geçmişte, dokunaklı eğrisel formlar ile dekonstrüktivist çizgisini birleştiren belirgin eserler vermiştir. 1997′de tasarladığı Bilboa’daki Guggenheim Müzesi ile 1987 ile 1989 yılları arasında tasarladığı Weil-am-rhein’daki Vitra Design Museum bu eserlerdendir. 

Mimaride Dekonstrüktivizmin öncü uygulayıcılarından biridir ve yaşayan en önemli mimarlardan sayılmaktadır. Çalışmaları, mimarı ile tasarımı ya da sanatı birleştiren çarpıcı bir örnek olarak değerlendirilmektedir

Kaynak: mimdap.org

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket