Aga Khan Mimarlık Ödülleri

 

1977 yılında, Ağa Han Geliştirme Ağı tarafından verilmeye başlanan Ağa Han Mimarlık Ödülleri, İslam kültürünü başarıyla temsil edeceğine inanılan çağdaş, tasarım, sosyal konut, toplumsal gelişim, restorasyon, yeniden kullanım ve bölgesel koruma işlerini kapsayan mimari projeleri ödüllendirmek üzere oluşturuldu. Her üç yılda bir verilen ödülün önemli kriterleri arasında çağdaş yapı teknolojisini, geleneksel fikirlerle, ilkelerle ve yerel gerçekliklerle birleştirmek yatıyor.

Ağa Han Ödülleri 2017-2019 döneminde finale kalan 20 proje geçtiğimiz ay açıklandı.Türkiye’den Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyon projesinin yer aldığı liste, Ocak ayında toplanan jüri tarafından yüzlerce başvuru ve aday arasından belirlendi.Aralarında tarhiçi Edhem Eldem’in de yer aldığı jüri bu yıl içinde kazanan projeyi belirlemek için bir kez daha toplanacak.

Ödüllere Türkiye’den aday olan renovasyon projesinin gerçekleştiği yapı, 1884 yılında “Kütüphane-i Umum-i Osmani” adıyla kurulan, İstanbul’un en köklü ve önemli kütüphanelerinden biri olmasıyla önem taşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den Turgut Cansever, Sedat Hakkı Eldem, Çelik Gülersoy, Behruz Çinici, Cengiz Bektaş, Han Tümertekin’in aralarında bulunduğu 10 mimarın aldığı ve ülkemizden en son 2010 yılında Emre Arolat’a verilen ödülün bu yıl finale kalanlar listesi belirlenmeden önceki adayları arasına Türkiye’den giren projeler arasında, Boğaçhan Dündaralp’in kurucusu olduğu ddrlp tarafından gerçekleştirilen, LYFA Lüleburgaz Yıldızlar Futbol Akademisi de yer almıştı.

 

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket