5. İstanbul Tasarım Bienali açık çağrı başvuruları için son gün 28 Şubat

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl, 26 Eylül-8 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan 5. İstanbul Tasarım Bienali, “Mutfak” programına başvurmak isteyenler için açık çağrı duyurusu yaptı. Mariana Pestana küratörlüğünde Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlığını taşıyan bienalin mutfağı, deneyler, sohbetler, paylaşımlar ve faaliyetler için yeni bir alan olarak tasarlanıyor. Mutfak’ta ziyaretçiler, yiyeceklerin topraktan damağa yolculuğunu takip edecek, yemek pişirmeyle ilgili ortak gelenekleri deneyimleyecek, yiyeceklerin alışverişinin, hazırlanışının ve tüketiminin günümüz kültürünü nasıl etkilediğini inceleyecek.

Başvurular için son gün 28 Şubat

İKSV tarafından 26 Eylül – 8 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 5. İstanbul Tasarım Bienali, ziyaretçilerini, empatinin tanımı üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor. Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlığı altında bienal, tasarımın bizi nasıl bir araya getirdiğiyle ilgileniyor. Empati sözcüğünün geçmişten günümüze seyrine bakarak tasarım için hislerle, tesirlerle ve ilişkilerle ilgilenen yeni bir rol hayal etmeyi hedefliyor.

5. İstanbul Tasarım Bienali, Mutfak ve Gözlemevi başlığı altında sergilerin yer alacağı iki ayrı mekâna yayılacak. Mutfakta toplumsal, ekonomik ve kentsel dinamikler gözlemlenebilir. Bienalin Mutfak bölümünde de yiyecekler aracılığıyla insan-sonrası varlığımızın temas ve inşa ettiği çoğul evrenlere erişeceğiz. Mutfak, profesyonellere ve amatörlere açık bir mekân olacak ve programda mutfak hem gerçek hem de mecazi anlamıyla kullanılacak. Gözlemevi bölümü ise ana sergiye ev sahipliği yapmanın yanı sıra günümüz dünyasının empati pratiklerinin izleneceği, kaydedileceği ve icra edileceği bir platform oluşturacak. Mekân, birden fazla bakış açısı, birden fazla boyut ve birden fazla beden için, onlardan hareket ederek ve onlarla birlikte yapılan tasarımı yansıtan araçlar, cihazlar, enstalasyonlar ve başka objeler içerecek.

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratöryel ekibi, Mutfak programında kullanılacak “Menüler” ve “Aletler” için başvuruları bekliyor.

Önerilen projelerden bienalin teması Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım ile bağlantı kurmaları, küratörün metninde ortaya atılan fikir ve soruları geliştirmeleri bekleniyor.

Detaylar için: http://tasarimbienali.iksv.org/tr/5-istanbul-tasarim-bienali/mutfak

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket