2019’un Heyecan Yaratan Yaklaşımları Ofislere Nasıl Yansıyacak?

 

Tasarım ve mimarlık her dönem yeni ortaya çıkan malzemeler, üretim teknikleri ve yaratılan özgün deneyimler üzerinden kendini yeniliyor. Biz kullanıcılar bu yenilenmeyi her yılın başında açıklanan tasarım ‘trend’leri ve yeni eğilimlerin hayatımıza yansıması üzerinden görüyoruz. Ortaya konan yenilikler ve eğilimler kimi zaman renk ve form gibi kendine daha kolay ve rahat alan bulan uygulamalar üzerinden olmakla birlikte, son yıllarda tasarım ve mimarlık camiası daha kalıcı, sürdürülebilir ve etki alanı da daha geniş yaklaşımlar geliştirmeye ve bunları yaygınlaştırmaya özen gösteriyor gibi görünüyor.

 

Bu trendlerin tümü tasarımın her alanında kendini aynı etkiyle göstermiyor elbette. Yine de ofis mobilyaları ve çalışma alanları gibi farklı kullanım alanlarında yansımalarını görmek mümkün.

Farklı mecralarda öne çıkan, 2019’un tasarım ‘trend”leri arasında en belirgin olanlar;

Yüklerden arınmayı temsilen geri dönen ‘less is more’ yaklaşımı

İnsan-doğa arasındaki ilişkiden referans alan ‘biophilia’ akımını ve buna bağlı olarak doğal malzeme kullanma yönündeki eğilimi

’80’leri hatırlatan belirgin grafik ve doku kullanımları

Feminen dokunuşların ve işçilikteki detayların yarattığı farklılığın belirginleşmesi

 

 

Addo mobilyanın, NEL, BRIDGE, WING, PIAZZA gibi öne çıkan ürünlerine imza atan tasarımcı Sezgin Aksu, ‘trend’ler arasında sayılan ‘biophilia’, ‘biophilic’ tasarımın, özellikle çalışma ortamı için önemlinin altını çiziyor.

İnsan-doğa arasındaki ilişkiden referans alan, bu ilişkiyi dünyanın geleceğine fayda sağlayacak şekilde geliştiren çözümler ortaya koymanın peşinde olan bu yaklaşımın örneklerini geçmişten daha fazla gördüğümüzün altını çizen Aksu, bu yönelim ile ilgili olarak şunları söylüyor; “Biophilia”nın çalışma hayatında kullanımları çok anlamlı, zira özellikle kent yaşamında insanların zamanlarının çok büyük bir bölümü ofislerde geçiyor ve biz tasarımcıların görevi insanlara bu anlamda en iyi çalışma ortamlarını sağlamak.

 

Bu noktada da ‘biophilia’ çok doğru bir seçim oluyor. Ancak bu tek başına yeterli değil. Kullanılan malzemelere de çok dikkat etmek gerekiyor. Geri dönüşüm uzun zamandır bu anlamda önemli başlıklardan birisi. Pek çok parçadan oluşan bir tasarım eskidiği zaman, bu parçaların geri dönüşüm kaynağı olarak kullanılması markaların önem verdiği ve vermesi gereken bir konu olabiliyor.

Share

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket