CUMHURİYET DÖNEMİNİN SİMGE YAPILARINDAN ANKARA PALAS MÜZE OLARAK AÇILDI

Mimar Kemalettin tarafından tasarlanan ve ilk Cumhuriyet yıllarının anıtsal yapılarından biri olan Ankara Palas, müze olarak ziyarete açıldı.

Ankara Palas ya da eski adıyla Ankara Vakıf Oteli, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Ankara’da milletvekilleri için bir sosyal tesis ve resmi konuklar için konukevi olarak hizmet vermişti. Türk siyasi hayatının birçok önemli olayına tanıklık eden 96 yıllık yapı, Milli Saraylar Başkanlığı tarafından özgün yapısı korunarak müzeye dönüştürüldü ve Şubat ayında ziyarete açıldı.

Ulus'taki İkinci Meclis Binası'nın tam karşısında yer alan bina, 1924-1927 arasında inşa edildi. İlk tasarımı Mimar Vedat Tek tarafından yapılmıştı. Vedat Bey’in işi bırakması üzerine Mimar Kemalettin Bey’in yeni tasarımına göre inşası tamamlandı ve 1928’de 120 yatak kapasitesi ile hizmete girdi.

Dikdörtgen bir forma sahip olan Ankara Palas Devlet Konukevi binası, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın örnekleri arasında sayılıyor. Bodrum dahil 3 katlı binanın ortasında büyük bir balo salonu, bitişiğinde önünde teras bulunan çay ve oyun salonu, arkasında ise bir yemek salonu bulunuyor. Binanın cephesinde ise çini süslemeler yer alıyor.

Restorasyonu tamamlanan, koleksiyonu zenginleştirilen ve modern sergileme kriterlerine uygun olarak düzenlenen Ankara Palas Müzesi, 1000 metrekareyi bulan kapalı alanda düzenlenen 5 salon ve 1200'e yakın eserle, pazartesi günleri hariç 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Ramazan Bayramı sonuna kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek müzede, tablolar, saatler, teknolojik araçlar, gümüşler, sofra takımları, yazma ve matbu eserler, Atatürk’ün kullandığı eşyalar, diplomatik hediyeler, Hereke dokumaları, Beykoz camları, Yıldız porselenleri, madalya ve nişanlar, mühür ve sikkeler, hazine koleksiyonundan seçkiler yer alıyor.

Atatürk’ün kullandığı oturma takımı, çalışma masası ve şahsi eşyaları, Osmanlı sultanlarına takdim edilen özel hediyeler, albümler ile Palas’ta kullanılan yemek takımlarıyla kurulmuş yemek masası, müzede öne çıkan eserler arasında bulunuyor.

https://www.arkitera.com/haber/ankara-palas-muze-olarak-ziyarete-acildi/

https://artigercek.com/kultur-sanat/ankara-palas-muze-oldu-285084h